• Volvo XC60 otomotiv araştırma firması JATO'nun bağımsız olarak derlediği verilere göre 2015'te Avrupa'nın en çok satan orta boy SUV'si oldu.
  • Yeni kasa Kia Sportage fiyatı belli oldu. 2016 Kia Sportage fiyatları 79.900 TL'den başlıyor. Yeni Sportage fiyatı motor ve donanıma bağlı olarak 194 bin TL'ye kadar yükseliyor.
  • Jaguar, amiral gemisi modeli XJ'yi makyaj ile güncelledi. 2016 Jaguar XJ'nin ilk olarak bir kısım resimleri ortaya çıktı. Yeni Jaguar XJ'nin detayları önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.
  • Kia, Avrupa fiyatlarını açıkladığı yeni kasa Sportage modelinin detaylı resimlerini yayınladı. 148 adet fotoğraf yeni kasa 2016 Kia Sportage'nin tüm detaylarını gözler önüne seriyor.
  • Volkswagen yeni giriş seviyesi SUV modelini olacak Polo temelli modelinin ön izlemesi niteliğinde olacak konseptini 2016 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergileyecek. T-Cross adını alacak bu konseptin haricinde T-Roc konsepti de 2017'de üretime girecek.
  • Volkswagen, yeni Tiguan'da ilk olarak 2.0 litrelik dizel ve benzinli motor seçeneklerine yer verecek. 2.0 dizel ve benzinli VW Tiguan tekniik özellikleri açıklandı. 2016 Tiguan teknik özelliklerine haberimizden ulaşabilirsiniz.
ANKET
Hangi Premium D Sedan model segmentinde öne çıkıyor?
  • Audi A4 1.4 TFSI Stronic
  • BMW 318i
  • Mercedes C180 7g tronic
  • Volvo S60 T3 Powershift
  • VW Passat 1.4 TSI ACT BMT 150 PS DSG
20.6.2014 18:38:50

YENİ (2014) HONDA CRV 1.6 DİZEL i-DTEC

Honda 1.6 dizel i-DTEC motorunu yeni CRV üzerinde 2013 Cenevre Fuarında sergiledi.
YENİ (2014) HONDA CRV 1.6 DİZEL i-DTEC

Honda Cenevre Otomobil Fuarında yeni CRV modelini yeni 1.6 litre i-DTEC Earth Dreams Technology adlı dizel motoruyla birlikte sergiledi. İlk aşamada önden çekiş ve manuel şanzımanla beraber alınabilecek 1.6 litre dizel motorl CRV ekonomik bir SUV arayanların öncelikli tercihi olacak. Yeni dizel motor sınıfının en hafifi olmasının yanında 4000 d/d'de ürettiği 120 hp güç ve 2000 d/d'de ürettiği 300 Nm tork ile göz dolduruyor. Aracın ortalama 119 gr/km'lik karbondioksit salınım değeri motorun ne kadar çevreci olduğunun bir göstergesi. ECON modunda start stop sistemiyle ve sürücüye ekonomik kullanım için uyarılar yapan Eco Assist ile daha düşük tüketim değerlerine imza atılabiliyor. Yeni CRV 60/40 oranında yatabilen arka koltukları sayesinde 1648 litrelik bir yükleme hacmi sunabiliyor. 

Motor ile ilgili ayrıntılar;

Avrupa'da Honda'nın 'Earth Dreams Technology' motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, yüksek performansla düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Motorun başarısını sağlayan başlıca özellik, kullanılan hafif malzeme teknolojisi. Motor bloğunda alüminyum malzeme kullanılması motor ağırlığını 2,2-litre i-DTEC motora oranla 47 kg azaltarak sınıfının en hafif dizel motoru haline getiriyor. Motorun ağırlığının azaltılması, yakıt tüketiminin ve egzost emisyonunun azaltılmasına yardımcı olurken sürüş dinamiklerinin iyileştirilmesine de önemli bir katkıda bulunuyor. Motorda kullanılan tüm bileşenler ağırlığı azaltmak amacıyla yeniden tasarlandı. 2.2 litrelik i-DTEC motorda 9 mm olan silindir kalınlığı yeni 1.6 i-DTEC'de 8 mm'ye kadar düşürülmüş. Dizel motor için olağanüstü bir silindir kalınlığının elde edilmesinin yanında daha hafif piston ve piston kolları kullanılarak ağırlığın azalması sağlanmış. Motor tasarlanırken mekanik sürtünmelerin azaltılarak benzinli bir motorun seviyelerine ulaşması hedeflenmiş. Daha kısa ve hafif piston etekleri kullanılarak 1500 devirdeki mekanik srtünme 2.2 litrelik i-DTEC motora göre %40 seviyelerinde azaltılmış. Mekanik sürtünmenin azaltılması motor verimini arttırarak tüketim ve emisyon değerlerinde avantaj sağlamasının yanında, motorun tepkilerini de hızlandırmış. Motorda kullanılan dördüncü jenerasyon Garrett imzalı maksimum 1.5 bar basınç üreten turbonun, elektronik motor kontrol ünitesi ve yakıt besleme sistemi sayesinde boşluk yaşatması minimize edilmiş. Honda 1.6 i-DTEC motorda 1800 bar maksimum basınç üreten Bosch imzalı selenoid enjeksiyon sistemine yer vermiş. Yüksek basınç sayesinde yakıt demetinin daha iyi atomize olması sağlanarak hava ile daha iyi karışıması sağlanmış. Bunun sonucunda daha düşük emisyon ve tüketim değerleri elde edilbilemiş. Motora hava girişinin şartlandırılmasında egzost gazlarının tekrar sirkülasyonundan yararlanılarak verimin artması sağlanmış. 

 
 
 
 
 
 
 
Bu Haber 70541 kez Görüntülenmiştir.
BENZER HABERLER