Yeni 2018 Honda Accord özellikleri ve detayları

Ototeknikveri     17 Temmuz 2017 02:23

Honda Amerika’nın en çok satan orta boy sedan otomobili için belirlediği yeni tasarımı sergiledi. Şık, sportif ve lüks 2018 Honda Accord bu sonbaharda çıkacak. Tanıtım etkinliği Detroit’de yapıldı.

Yeni 2018 Honda Accord özellikleri ve detayları

10. nesil Accord tepeden tırnağa yenilendi. Model artık daha hafif ve daha sağlam bir kaporta yapısına, daha gelişmiş bir şasi tasarımına, yüksek torklu, direkt enjeksiyonlu ve turboşarjlı motorlara, önden çekişli bir otomobil için sunulan dünyanın ilk 10 vitesli otomatik şanzımanına ve Honda’nın iki motorlu hibrit teknolojisinin yeni nesline sahip. Ayrıca modelde yeni güvenlik, sürüş yardımı ve bağlantı teknolojileri bulunuyor. Bütün bu özellikler sofistike, şık ve atletik bir tasarım, geniş ve konforlu iç kabin ile birleştirilmiş.

American Honda Motor Co. otomobil departmanı başkan yardımcısı Jeff Conrad yeni model için “Honda Accord’u yeni nesil alıcılar için yeniden tanımlıyoruz. Ana akım bir sedan otomobilin nasıl olması gerektiğine dair fikirleri zorlayarak beklenmedik bir şey ortaya koyduk. Harika sürüş dinamikleri, güvenlik performansı ve verimlilik, özgün tasarım gibi özelliklerle yeni Accord hem gönülleri hem de akıllları çelecek.” dedi.

 

Yeni nesil Accord tasarımı ve boyutlandırma

10. nesil Accord ile modelin yeniden doğuşu planlanırken, Honda tasarımcıları ve mühendisleri sportif ve atletik bir görünümde karar kıldı. Bu yaklaşım alçak ve geniş bir gövde, geniş görüş açısı ve sportif oturma konumu gibi klasik Honda tasarım prensiplerine yeniden dönüşü simgeliyor ancak bunu modern, sportif ve lüks Accord sedan tasarımına uyarlıyor. 

Yeni Accord daha uzun bir aks aralığı, azaltılmış genel yükseklik ve daha geniş bir kaporta, daha geniş tekerlek izleri, azaltılmış genel uzunluk ve daha alçak, sportif oturma konumu ile sunulacak. Kaportanın daha gerisine çekilmiş pencereler yeni görünümü ve orantıları tamamlıyor. Bu değişiklikler sonucunda daha lüks bir görünüm elde edilmiş ve bu özellikle daha kısa sarkıntılar, dikkat çekici bir ön fasya, uzun ve alçak kaput ve arka tekerleklere biraz daha yaklaştırılmış görsel çekim merkezi ile vurgulanıyor. 

Tepeden bakıldığında yeni Accord’un pencereleri daha dramatik bir açıya sahip ve alt gövdenin genişliğini vurguluyor. Kabinde ise koltuklar biraz daha içe doğru taşınmış ve bu sayede kalça, omuz ve baş mesafesi geliştirilerek kullanıcılara daha fazla hareket özgürlüğü sağlanmış. Daha uzun aks aralığı tasarımcıların ikinci sıra koltuklarını arkaya doğru çekmelerine imkan vermiş, bu da arka bacak mesafesini artırmış. Bagaj kapasitesi 1.5 litre ve 2.0 litre motorlu modellerde 28 litre, Accord Hybrid modelinde 90 litre artırılarak 472 litreye çıkarılmış. Şık ve modern dış cephe detayları Accord’un yeni, daha dinamik tasarımını tamamlıyor. Dik ön fasya Honda’nın ana hava girişinin üzerindeki krom kanatlı ön panjuru ile vurgulanıyor ve bunu 9 lambalı full-LED farlar ile LED sis lambaları çevreliyor. Kaputun merkezi agresif bir biçimde yükseliyor ve kaportanın derin yontulmuş yan kısımları görsel uzunluğu ve alt gövdenin sağlamlığını pekiştiriyor.

Çatı ile yan gövde panellerini birleştiren yeni lazer kaynak işlemi yağmur kanallarında süsleme olmamasının da etkisiyle temiz ve sade bir görünüm sağlıyor. Benzer şekilde alçak ve geniş arka görünüm yukarıya kıvrık bir bagaj kapağı tasarımı, LED şerit arka lambalar ve ikili egzoz çıkışları ile tamamlanmış. Genel aerodinamik verimlilik %3 geliştirilmiş, bu sayede bugüne kadarki en aerodinamik Accord ortaya çıkmış.

Şık ve teknolojik kabin

2018 Accord aynı zamanda daha geniş, daha lüks ve teknolojik bir iç kabine sahip. Yeni Accord torpido, %20 daha dar ön çatı sütunları ve arkaya doğru çekilmiş sürücü oturma pozisyonu sayesinde sürücünün işini kolaylaştıran, güvenliği ve yolculuk keyfini artıran panoramik bir ön görüntü sunuyor. Yeni yumuşak dokunuşlu kontrol paneli ultra ince bir profil ve üç katlı bir tasarıma sahip. Panelin üst kısmının kapı eşiklerine kadar devam eden yay formu sağlamlık hissi ve görsel devamlılık sağlıyor.

Daha karışık şekilde konturlandırılmış, sportif direksiyon simidi derin parmak koyma kısımları ve vites geçiş kanatçıkları ile Accord’un sofistike ve sportif özelliklerini tamamlıyor. Yüzey materyallerinin dokunsal ve görsel kalitesine verilen önem modernite ile şıklığı birleştiriyor. Koltukların daha içte konumlandırılmasının verdiği hareket özgürlüğü önde ve arkada daha uzun, daha geniş ve daha derin kol koyma kısımları ile pekiştirilmiş. Accord’un yeni tasarlanan koltukları ise daha uzun omuz desteklerine ve gelişmiş yan desteklere sahip. Yeni, sertliği ayarlanabilir koltuk pedleri oturma konforu ve desteğini artırıyor. Sürücü koltuğu artık 12 ayarlı, yüksekliği değiştirilebilir bel desteğine sahip. Ayrıca yolcuların konforu yeni ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar ve ısıtmalı arka koltuklar ile artırılmış. Teknolojik ve kullanımı kolay 2018 Accord iç kabini aynı zamanda ultra ince 7 inç TFT sürücü sayacı ve fiziksel ses ve ayar düğmelerine sahip, akıllı telefon benzeri özellikler ile Apple CarPlay™ ve Android Auto™ desteği sunan yeni 8 inç Display Audio dokunmatik ekranlı arayüz ile geliyor. Accord aynı zamanda acil yol yardımı, uzaktan kilitleme/açma ve motor başlatma, çalıntı araç takibi, uzaktan teşhis, hız takibi gibi özelliklere sahip yeni nesil HondaLink telematik ile geliyor. 

1.5 litre ve 2.0 litre modellerde yeni 6 inç “Head Up Display” sürücü ekranı hız bilgisi, motor devir bilgisi, navigasyon ve trafik işaretleri tanıma gibi özelliklerle yer alıyor. Yeni ve geliştirilmiş bağlantı teknolojileri arasında kablosuz cihaz şarjı, otomatik Bluetooth® telefon eşleştirme ve yakın saha iletişimi teknolojisi, 4G LTE araç içi Wi-Fi, ayrıca Wi-Fi üzerinden sistem güncellemeleri bulunuyor.

 

Ses sistemleri donanım seviyesine göre değişiyor ve LX için 4 hoparlörlü 160 watt ses sistemiyle başlıyor. Sport ve EX donanım seviyelerinde ise 8 hoparlörlü 180 watt ses sistemi yer alıyor. Ex-L ve Touring donanım seviyeleri 10 hoparlörlü 450 watt ses sistemi ile geliyor. Tüm modellerde USB şarj portları (EX ve üzerinde 2.5 amp portlar) ve Bluetooth bağlantısı sunuluyor.

 

Turboşarj ve elektrik gücü ile yüksek performans

2018 Accord üç yeni güç aktarım seçeneği ile performansa yeni bir yaklaşım sunuyor; direkt enjeksiyonlu, turboşarjlı, 4 silindirli iki yanmalı motor ve üçüncü nesil iki motorlu hibrit teknolojisi. 2018 Accord aynı zamanda yeni Honda 10 vitesli otomatik şanzıman (10AT) ile geliyor. 2.0 litre turbo motor için sunulan bu şanzıman önden çekişli bir otomobilde ilk kez bulunuyor. Bunun yanı sıra her iki turboşarjlı motor için de 6 vitesli manuel şanzıman da sunuluyor.

Değişken Zamanlama Kontrolü (dual VTC) özellikli yeni 1.5 litre 16 valfli DOHC direkt enjeksiyonlu turbo ve maksimum 192 hp güç çıkışı ve 260 Nm tork sunuyor. Yeni 1.5 litre turbo Honda’nın sürekli değişken otomatik şanzımanı (CVT) ile ya da Sport donanım seviyesinde CVT ve 6 vitesli manuel şanzıman seçeneklerinden birisiyle çalışabiliyor. Accord aynı zamanda yeni 2.0 litre i-VTEC® supap mekanizması ile 16 valfli DOHC direkt enjeksiyonlu turbo ve 10 vitesli otomatik şanzıman ya da Sport donanım seviyesinde 10AT ve 6MT seçeneklerinden birisi ile donatılabiliyor. Yeni 2.0 litre turbo tasarımının büyük kısmını yarış tipi 2017 Civic Type R ile paylaşıyor. Model 1500 – 4000 rpm arasında 252 hp güç çıkışı üretiyor. Her iki turboşarjlı motor da yeni teknolojilerle geliyor. Bunlar arasında yüksek verimlilikli, düşük ataletli turbolar, değişken valf zamanlaması, düşük basınç kayıplı hava girişi ve yüksek hassasiyetli direkt enjeksiyon bulunuyor. Böylece hızlı ve güçlü performans, aynı zamanda iyi derecede yakıt verimliliği sağlanıyor. İki yeni otomatik şanzıman (1.5 litre için CVT ve 2.0 litre için yeni 10AT) mevcut torktan daha iyi faydalanıyor, daha sessiz ve verimli çalışıyor. Yeniden tasarlanan CVT şu anki versiyona kıyasla %11 daha düşük orana sahip ve daha güçlü başlatma performansı sunuyor. Yeni 10AT, 10 kg daha hafif ve %68 daha geniş oran aralığına sahip (ilk viteste %43 daha düşük, en yüksek viteste %17 daha uzun). 

 

Yeni Accord’un üretimi Ohio’ya döndü

Accord Hybrid, bir kaç yıllık Japonya üretiminden sonra yine Ohio’daki Marysville fabrikasına geri dönüyor. Modelde Honda’nın inivatif iki motorlu hibrit teknolojisi kullanılacak, hibrit sistem bagaj kapasitesi ya da boyutlandırmada kayıp yaratmayacak. Yeni hibrit sistem %40 daha fazla termal verimlilik sunan 2.0 litre Atkinson döngülü motor kullanacak. Buna Honda yapımı, ağır nadir toprak elementlerine sahip olmayan mıknatıslı elektrikli motor eşlik edecek. Daha önce olduğu gibi, Accord’un iki motorlu ssitemi geleneksel otomatik şanzımana ihtiyaç duymadan çalışıyor. Ayrıca, yeni ve daha kompakt akıllı güç ünitesi (IPU) hibrit pil paketi ve kontrol sistemleri ile bagaj yerine arka zeminin altına yerleştirilmiş, böylece kargo kapasitesi ve 60/40 katlanabilir arka koltuğun esnekliği korunuyor. 2018 Accord Hybrid’in detaylı özellikleri, güç ve yakıt ekonomisi değerleri çıkışına yakın açıklanacak. 

Kaporta ve şasi tasarımına yeni yaklaşım

2018 Accord’un yeni kaporta yapısı %29 ultra yüksek mukavemetli çelik ile daha hafif ve daha sağlam. Toplamda, yeni Accord %54.2 yüksek mukavemetli çelik içeriyor. Yeni modelde Honda’nın “ACE™” kaporta yapısı kullanılıyor. Bu teknolojide yapısal yapıştırıcılar ve başka önlemlerle yüksek oranda çarpma enerjisi emme, sağlamlık, sessiz çalışma ve ağırlık azaltımı elde ediliyor. Toplam araç ağırlığı donanım seviyesine göre 50 kg – 80 kg azalıyor. Burulma ve bükülme direnci ise %32 - %24 arasında gelişiyor. Bu özellikler biniş kalitesi, kabin sessizliği ve dinamik performansa da olumlu yansıyor. Yeni kaporta yeni şasi tasarımı ile birlikte geliştirilmiş. 2018 Accord’un hafif şasisi ayrıca yeni Macpherson ön süspansiyon ve tamamen alüminyum ön alt şasiye monte edilmiş L şekilli alüminyum kontrol kolları ile geliyor. Yeni tasarım farklı yol tipleri ile daha iyi başa çıkabiliyor, yol tutuşunu, biniş kalitesini ve kabin sessizliğini geliştiriyor, ayrıca yüksek stabilitesi ve kontrol sağlıyor. Yeni arka süspansiyon çok bağlantılı tasarımı ile daha sağlam yüzer tipteki arka alt şasiye monte edilmiş. Dört köşedeki sıvı dolgulu burçlar biniş konforunu daha da artırıyor ve sarsıntıları önlüyor. Yeni Accord ayrıca ilk kez uyumlanabilir amortisör sistemi ile geliyor. Sistem şok emme gücünü saniyenin 500’de 1’i kadar kısa sürede uygulayabiliyor, her durumda daha kontrollü biniş sağlıyor. Yeni Accord 100 mm daha alçak çekim merkezine sahip. Hafif yapılı turboşarjlı motorların kullanımı ve diğer kaporta tasarım değişiklikleri otomobilin atalet momentini azaltıyor, bu da daha iyi dönüş ve direksiyon yanıtı sağlıyor. Artık tüm modeller neredeyse optimal önden çekiş ağırlık dağıtımına sahip (60/40 ön/arka). Yeni 2.0 litre i-VTEC turbo motorlu ve 10AT şanzımanlı modellerde bu oran 61/39. 

Yeni Accord aynı zamanda iki modlu sürüş sistemi ile sürücüye “normal” ve “spor” ayarlarını uygulama imkanı veriyor, böylece araç farklı sürüş ortamlarına daha iyi uyum sağlıyor. Sisatem farklı şasi ve güç aktarım bileşenlerine entegre oluyor (yeni çift pinyonlu, değişik oranlı elektrikli direksiyon, otomatik şanzıman, elektrik kontrollü sürüş gaz kelebeği, uyumlanabilir amortisörler ve aktif ses kontrol sistemi), böylece sürücüye daha geniş kapsamlı sürüş karakteristikleri sunuluyor. ECON modu ise ekstra yakıt verimliliği için kullanılabiliyor. 

Accord’da yapısal yapıştırıcıların ilk uygulanması ile, kabin sessizliği kapsamlı bir ses izolasyon paketi ile ciddi oranda geliştirilmiş. Paket gövdealtı kaplamaları (aerodinamik için de faydalı), ön ve arka çamurluk ve motor kompartmanı yalıtımı, alaşım tekerlekler ve Honda rezonatör teknolojisi, ses emici halı, akustik lamine ön cam (EX ve üzerinde ön kapıda akustik cam) ve yeni üç mikrofonlu aktif ses kontrol sistemini kapsıyor. 

 

Gelişmiş güvenlik ve sürüş yardımı teknolojileri

2018 yılı için tüm Accord otomobiller Honda Sensing® güvenlik ve sürüş yardımı teknolojilerine standart olarak sahip olacak. Honda Sensing, çarpma önleyici fren sistemi (CMBS), şeritten ayrılma uyarısı, yoldan çıkma önleyici, uyumlanabilir seyir kontrolü ve düşük hızlı takip, ayrıca yeni trafik işaretleri tanıma sistemini kapsıyor. İlave sürüş yardım teknolojileri ise kör nokta bilgilendirme, ön ve arka park sensörleri, çapraz trafik monitörü ve sürücü dikkat monitöründen oluşuyor, ayrıca tüm modeller çok açılı arka kamera ile geliyor. Standart gelişmiş aktif ve pasif güvenlik sistemleri arasında ise araç stabilite asistanı ve çekiş kontrolü, elektronik fren dağıtımlı ABS, lastik basıncı izleme sistemi (TPMS), gelişmiş ön hava yastıkları, sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları ve yeni sürücü ve ön yolcu diz hava yastıkları bulunuyor. Accord, NCAP ve IIHS testlerinde en iyi notları hedefliyor. 

Accord modelleri ve donanım seviyeleri

1.5 litre motorlu Accord altı versiyonla gelecek; LX, Sport, EX, EX-L, EX-L Navi ve Touring. 2.0 litre modelde ise dört versiyon var; Sport, EX-L, EX-L Navi ve Touring. Yeni Accord Hybrid modelinde beş donanım versiyonu sunuluyor; Hybrid, EX, EX-L, EX-L Navi ve Touring. 1.5 litre ve 2.0 litre motorlu modellerde Sport versiyonları 6 vitesli manuel şanzıman seçeneğine sahip.

 

Accord üretimi

2018 Accord’un tüm versiyonları Honda’nın Ohio’daki Marysville fabrikasında üretilecek. Firma üretime hazırlık için fabrikada pek çok yatırım yaptı. Accord Japon bir üreticinin Amerika’da ürettiği ilk modeldi. Marysville’de üretim Kasım 1982’den beri devam ediyor ve 35 yılda Amerika üretimi 11 milyon adedi geçti. 2018 Accord’un 1.5 litre ve 2.0 litre turbo motorları Honda’nın Ohio’daki Anna fabrikasında, CVT şanzımanlar Ohio’daki Russels Point fabrikasında üretilecek. Yeni Honda tasarımı 10 vitesli otomatik şanzıman firmanın Georgia’daki Tallapoosa fabrikasında üretilecek. Honda Russels Point ve Tallapoosa’da şanzıman üretimi için 149 milyon dolar yatırım yaptı. 

Son Güncelleme : 18 Temmuz 2017

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user
  • User

    Misafir96956 Bu arac o zaman buraya gekmez gibi gözüküyor.

    30 01 2018 02:05 Yanıtla Beğen (0) Şikayet Et

  • User

    Misafir14604 Tr ye gelip gelmeyeceği muamma galiba. Ama 1.5 motorlu versiyonu getirmezse honda yanlis yapmış olur. O motor VE donanım seçenekleri ile gayet başarılı satış yapar. Accord SEVER ve sahibi olarak yeni kasa accordu tr de yollar da görmek istiyorum.

    19 07 2017 09:50 Yanıtla Beğen (1) Şikayet Et

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo