Renault diğer firmaların Dacia'yı kopyalamamasına şaşırıyor

Ototeknikveri     05 Eylül 2017 09:21

Renault Grubu tasarım yöneticisi Laurens van den Acker, grubun Romanyalı markası Dacia'nın diğer bütçe odaklı markalarla rekabet halinde olmasını beklediklerini söyledi.

Renault diğer firmaların Dacia'yı kopyalamamasına şaşırıyor

Laurens van den Acker, diğer büyük otomobil firmalarının düşük maliyetli alt markalarını başlatarak Dacia'nın başarısını kopyalamaya çalışmamasına şaşırdığını belirtiyor. Renault, Dacia'yı 1999'da satın aldı ve 2004'te "sağlam" ve uygun fiyatlı otomobiller üretmeye odaklanan yeni stratejisini uygulamaya başladı. Dacia, 2012'de İngiltere piyasasına girmeyi de içeren büyük bir genişleme programını sürdürdü ve geçen yıl dört milyondan fazla otomobil sattı. Yeni Duster SUV ürününün tanıtımında konuşan van den Acker, "Şaşırdık, çünkü rekabet er ya da geç gelecek diye bekliyoruz. Piyasada Duster için hala doğrudan bir rakip bulunmaması ilginç." dedi.

Van den Acker, şirketin Dacia modellerini uygun fiyatlı tutma taahhüdünün pazar boşluğunu doldurmasına yardımcı olduğunu söyledi ve şunları ekledi: "Renault fiyatları yükseltmemek için inanılmaz bir disiplin uyguluyor. Dacia sözlerini yerine getirmekte gerçekten çok başarılı oldu. Tüm tasarruflar otomobillerden gelmiyor, püf noktası sürdürdüğümüz iş modelinde, üretimde de aynı politikayı uyguluyoruz, ayrıca Dacia Renault ağının arkasında, genellikle aynı bayilerde satılıyor. Renault'u aradan çıkardığınızda, Dacia'yı ayrı bir marka olarak satamazsınız. Başka bir şirketin yeni bir marka yaratması için çok pahalı bir iş olan yeni bir bayi ağı yaratması gerekecek ve bu da fiyatlara yansıyacaktır. Renault / Dacia iş modeli benzersiz ve belki de bu nedenle kopyalamak zor."

Son Güncelleme : 06 Eylül 2017

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo