DS 3 Crossback: İleri Teknolojinin Tasarım İkonu

Ototeknikveri     14 Eylül 2018 12:46

Heykelsi tasarım ve özgün gövde orantılarıyla DS 3 CROSSBACK limitleri zorluyor. DS 3 CROSSBACK hem benzin ve dizel olmak üzere içten yanmalı motorlar ve yüzde 100 elektrikli olmak üzere her üç güç ve aktarma organını gelişmiş ve ileri teknoloji çözümleriyle sunuyor.

DS 3 Crossback: İleri Teknolojinin Tasarım İkonu

Yeni bir platform üzerine yükselen DS 3 CROSSBACK gerek teknoloji, gerekse de tasarım anlamında tamamen yeni ufuklara DS 3 CROSSBACK açıyor. DS 3 CROSSBACK hem bir şehir otomobili, hem de uzun yol otomobili olmak üzere iki farklı niteliği bir arada sunuyor. Sadece tasarımıyla heyecan uyandırmakla kalmayan DS 3 CROSSBACK aynı zamanda DS MATRIX LED VISION ön farlar, otomatik olarak dışarı çıkan gizli kapı kolları ve tamamen dijital bir sürüş pozisyonu gibi ileri teknolojilerle de dikkat çekiyor. Bütün bu üstün konfor özelliklerini, gelişmiş güvenlik donanımlarını ve sürüş destek sistemlerini benzersiz bir akustik mükemmellik gibi nitelikler tamamlıyor. Son derece zarif ve bir o kadar çekici hatlara sahip olan DS 3 CROSSBACK, bulunduğu her ortamda hemen dikkat çeken bir otomobil arayanlara hitap ediyor: ileri teknolojik, konforlu ve dinamik.

 

“DS 3 CROSSBACK yandan veya arkadan bakıldığında; büyük jantları, ideal uzunluğu, etkileyici genişliği ve yola oturan yapısıyla mükemmel gövde orantılarına sahip bir otomobil. Henüz ilk göz temasında bunun diğer otomobillerden farklı olduğu hemen göze çarpıyor. Yalın ama bir o kadar da çekici hatlar; performans ve güç vurgusu yaparken büyüleyici ışık imzası tasarımı tamamlıyor.” DS Tasarım Direktörü Thierry Metroz DS Automobiles’in yeni modelini bu sözlerle tanımlıyor. 

 

DS 3 CROSSBACK 4,12 metre uzunluğu, yola iyi oturan duruşu ve 18 inçlik büyük jantlarıyla henüz ilk göz temasında premium kompakt bir SUV algısı oluşturuyor.

 

Önden bakıldığında karakteristik DS ön ızgarasıyla birlikte DS WINGS tasarım mimarisi dikkat çekiyor. Söz konusu çekici ve modern tasarımı inci benzeri dikey LED’lerden oluşan gündüz farları ve gittikçe incelen tasarımıyla DS MATRIX LED VISION farlar (bknz 6.sayfa) tamamlıyor. Geniş oluklarıyla motor kaputu tasarımı güçlendiriyor.

 

Detaya gösterilen önem DS markasının en önemli özelliklerinden. Markanın bu titiz yaklaşımı dış tasarımından başlayarak aracın her yerinde kendini gösteriyor:

Gizli omuz çizgisi fitilleri
Şık, gömülü kapı kolları
Antensiz, temiz tavan çizgisi Gövdeden farklı tavan rengi
Yan köpekbalığı yüzgeci
Krom çift egzoz çıkışı

 

Geniş omuz çizgisinin son bulduğu arka tasarım yola iyice oturan bir görünüm sunuyor. Arka kısım ışık imzası da dahil zarif detaylar bünyesinde barındırırken dinamizme de vurgu yapıyor ve her bir ayrıntısıyla CROSSBACK isminin hakkını veriyor. 

 

Gizli kapı kolları

Katlanan gizli kapı kolları şık ve modern bir görünüm sunuyor. Yaz başında lanse edilen DS X E-Tense Dream-Car ile ilk kez kullanılan bu özel teknoloji sektörde yeni bir uygulama. Prensip ise çok basit: kapı kolları sadece ihtiyaç halinde kullanılmak üzere ortaya çıkıyor. Diğer zamanlarda ise otomobilin yan gövdesi içine gizleniyor. Dahası anahtarsız giriş ve çalıştırma ile kullanıcının otomobile yaklaşması ve 1,5 metre menzil içine girmesiyle gerçek sihir başlıyor. Otomobil merkezi kilidini açıyor ve dört adet gizli kapı kolu dışarıya çıkıyor. Kullanıcının anahtar ile otomobilden uzaklaşmasıyla birlikte kapı kolları yerine gizleniyor ve otomobile kilitleniyor. 

 

Zengin kişiselleştirme alternatifleri

DS 3 CROSSBACK’in dış görünümünü kişiselleştirmek üzere; 10 adet jant alternatifi, DS X E-Tense Dream-Car’da kullanılan Milenyum Mavisi de dahil 10 farklı gövde rengi ve üç farklı tavan rengi alternatifleri devreye giriyor. 

 

Kişiselleştirme süreci DS MONTMARTRE, DS BASTILLE, DS PERFORMANCE Line, DS RIVOLI, DS OPERA ve son derece özel La Première sınırlı üretim olmak üzere beş farklı DS ilhamları ile ifade ediliyor. Söz konusu tasarım konseptleri, bireysel zevkleri ve gereksinimleri karşılamak üzere otomobilin içindeki ve dışındaki renkleri ve malzemeleri kombine ediyor ve eşleştiriyor.

 

Tasarım konseptleri; parçalı veya tamamı Nappa deri, inci veya elmas desenli dikişler, örgülü kumaşlar, ,Alcantara®, hava yastığı kapağı da dahil deri kaplı direksiyon simidi, Paris Hobnail tasarımlı krom süslemeler ve benzeri olmak üzere iç mekana da şık ve modern bir ambiyans kazandırıyor. 


Yine bu tasarım konseptleri ile birlikte; motor kaputu ve kapı altlarındaki imzalar veya öndeki ve arkadaki parlak, saten veya dokulu parıltılı siyah kaplamalı krom süslemeler gibi özellikler otomobilin dış görünümünü tamamlıyor. 

Detaya gösterilen özen son derece özel bir görünümü beraberinde getiriyor

DS iç tasarımının tutarlı yaklaşımı, DS 7 CROSSBACK modelinden aktarılan orta konsolda da kendini gösteriyor. Vites seçim kolu, şalterler ve elektrikli el freni ile bu şık, orta konsol; kablosuz cep telefonu şarj fonksiyonu, bardak tutucular da dahil olmak üzere farklı saklama alanları ve fonksiyonel kızaklı orta kol dayanağı da dahil olmak üzere sunmuş olduğu çözümlerle günümüz kullanıcılarının günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

 

Ayrıntıya gösterilen özene dikkat çeken orijinal DS imzası ve marka amblemi; dokunmatik kumandalarıyla muhteşem orta konsolda, ortadaki ve kapılara entegre yan havalandırma ızgaralarında, ekran tasarımında ve diğer detaylarda kendini gösteriyor. 

 

Üstün konfor özellikleri

DS 3 CROSSBACK yolcularını, daha çok üst sınıf otomobillerde görülen bir konfor seviyesiyle şımartıyor. Bu, otomobilin en güçlü yönlerinden birini oluşturuyor. Konfor sadece DS markasının bir önceliği olmakla kalmıyor, aynı zamanda ve de hepsinden önemlisi premium müşterilerin temel gereksinimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

 

Konfor koltuklarla başlıyor. Vücudu saran sürücü ve yolcu koltukları çift yoğunluklu kaliteli dolgu malzemesiyle üst seviyede konfor sunarken, elektrikli kumanda ve ısıtma özellikleri konforu tamamlıyor. Mükemmel titreşim önleme çözümleri ve yeni platformun da katkısıyla DS 3 CROSSBACK hareket halindeyken benzersiz bir konfor sunuyor.

Akustik konusu da benzer bir şekilde büyük bir özenle ele alındı. Mühendisler sahip oldukları tüm bilgi birikimi ve deneyimi en güncel platformu geliştirmek için kullandılar. Etkin ses yalıtımı, kapı panelleri için daha kalın bir sac kullanımı, büyük bir özenle tasarlanan hava akış bölgesi, daha kalın camlar ve bir akustik ön cam gibi çözümlerle otomobilin gürültü izolasyonu en üst seviyeye çıkartıldı.

 

Söz konusu yalıtım seviyesine dayanarak ve DS 7 CROSSBACK modelinde de sunulan DS LOUNGE etkisini elde etmek için DS mühendisleri, DS 3 CROSSBACK’e özel ses sistemini geliştirmek için Fransız ses sistemi geliştiricisi FOCAL ile güçlerini birleştirdiler. DS E-TENSE, DS 7 CROSSBACK, DS X E-Tense de dahil olmak üzere uzun soluklu ortaklıklarını daha geliştiren FOCAL ve DS mühendisleri gelişmiş ELECTRA® ses sistemini tasarlamak üzere birlikte çalıştılar. Sonuç olarak kabinin farklı noktalarına dağıtılan ve akustik açıdan ideal konumlandırılan 12 adet hoparlör ile toplam 515 Watt ses çıkışına sahip üst seviye bir ses sistemi elde edildi. Sesin otomobilin içindeki dağılımı, bir konser sahnesinin önündeki canlı performansın tatminini vaat ediyor. 

%100 elektrikli : DS 3 CROSSBACK E-TENSE


DS 3 CROSSBACK ile şık tasarımlı bir elektrikli otomobil hayali gerçek oluyor. Heyecan uyandıran tarzı ve tasarımıyla DS 3 CROSSBACK 2019 yılının ikinci yarısından itibaren gelişmiş bir performans sunan tamamen elektrikli bir versiyona kavuşacak. 450 kilometre (NEDC sürüş döngüsü) menzil sunan elektrik motorlu sistem sadece 30 dakikada bataryayı yüzde 80 şarj etme imkanı sunuyor. Bataryalar otomobilin zeminine gizlendiğinden elektrikli versiyonda iç mekandaki yaşam alanından ödün vermek gerekmiyor. 

 

2019 ortalarından itibaren kolay sürüş özelliklerine sahip yüksek performanslı bir elektrik motoru

DS 3 CROSSBACK E-TENSE elektrikli güç ve aktarma organları aşağıdaki özellikleri içeriyor:

100 kW / 136 HP gücünde bir elektrik motoru (sport modda 150 km/s maksimum hız)
Otomobilin zemininde 50 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya
Enerji geri kazanım özelliğine sahip fren sistemi
100 kW’lık yüksek hızlı şarj için aktif bir batarya soğutma sistemi

 

Otomobil, kabin içi iklimlendirme kontrolü için yeni nesil bir ısı pompasıyla donatılmış durumda.

 

Yüksek performans standartları sunan bir sistem:
NEDC döngüsüne göre 450 km ve WLTP sürüş döngüsüne göre 300 km’nin üzerinde menzil
Enerji geri kazanım özelliğine sahip fren sistemi
260 Nm tork 
0 -50 km/s hızlanma 3,3 saniye ve 0 - 100 km/s 8,7 saniye
Dakikada 10 km menzil (WLTP sürüş döngüsü) sağlayan 100 kW’lık yüksek hızlı şarj. Örneğin 30 dakikada bataryanın yüzde 80’ini şarj etme

Verimli ve etkili motorlar

Doğuştan bir şehir içi otomobili ancak doğası gereği bir yol otomobili olan DS 3 CROSSBACK en güncel PureTech teknolojisiyle yollara çıkan ilk otomobil. En yeni PureTech benzinli motor 155 HP güç üretiyor ve gücünü EAT8 (8 kademeli Verimli Tam Otomatik Şanzıman - Efficient Automatic Transmission) üzerinden yola aktarıyor. Bu motorun yanı sıra aynı şanzıman ile kombine edilmiş PureTech 130 seçeneği benzinli ürün gamını tamamlıyor. Bu motor seçenekleri Euro 6.3 emisyon standartlarını bugünden yerine getiriyor. PureTech 130 üst üste dört yıldır ‘Yılın Motoru’ seçiliyor. Satış başlangıcından kısa bir süre sonra 130 HP güç seçeneği ile Euro 6.2 BlueHDi motor da kullanıma sunulacak.

Yeni ikona yenilikçi inovasyonlar

DS 3 CROSSBACK ile birlikte yeni nesil akıllı farlar kullanıma sunuluyor: DS MATRIX LED VISION. Bu teknoloji trafikteki diğer paydaşların gözünü rahatsız etmeden sürücünün uzun farları sürekli açık tutmasına imkan tanıyor ve her an mümkün olan en iyi yol aydınlatması sunuyor. Sadece muhteşem bir teknoloji olarak hayranlık uyandırmakla kalmayan bu teknoloji aynı zamanda bu otomobil sınıfında daha önce benzeri görülmemiş bir güvenlik ve sürüş konforu seviyesi sunuyor. Modern ve ileri teknoloji ürünü tasarımıyla DS MATRIX LED VISION farlar, DS imzasıyla DS 3 CROSSBAC’in benzersiz görsel kimliğine katkıda bulunuyor. 

 

DS MATRIX LED VISION: sürekli uzun far

DS 3 CROSSBACK’te ışık huzmesi 15 eşit bölüme ayrılıyor. DS MATRIX LED VISION, bu bölümlerin bazılarını hassas bir sürecin bir parçası olarak açıyor veya kapatıyor. Sistem bunu her hangi bir sürücü müdahalesi olmadan otomatik olarak yapıyor. Ön camın üst bölümündeki kamera bunu yapmak için öndeki otomobillerin ya da yolun diğer tarafındaki otomobillerin konumunu ve sorun yaratabilecek bölümleri belirliyor. Sistem bu bölümleri doğru zamanda kapatıyor. Bunun sonucu olarak DS 3 CROSSBACK sürücüsü trafikteki diğer paydaşları rahatsız etmeden her zaman uzun farlarını açık tutabiliyor. Her bölüm için uygulanan dinamik kontrol süreci sayesinde aracın yönelmiş olduğu tarafın ışık huzmesi ayarlanıyor. Işık üzmesi aynı zamanda sürüş koşuluna uyarlanıyor. Sürüş veya yol şartlarına uyarlama kapsamında otomobil şehir içine girerken veya şehirden çıkarken bölümler kademeli olarak açılıyor veya kapanıyor. 

 

DS DRIVE ASSIST

İkinci nesil DS ürün gamının ikinci modeli olan DS 3 CROSSBACK, DS DRIVE ASSIST ile donatılıyor. Otonom sürüşe giden yolda önemli bir adım olan söz konusu sürüş destek sistemi sürücüye daha rahat bir sürüş ortamı sağlıyor. Otomobil üzerindeki radar ve kameraları kullanan sistem, otomobili sürüş şartlarına uyarlarken ayarlanan rotayı takip ediyor. Sürücü istediği zaman kontrolü ele alabiliyor. 

 

DS DRIVE ASSIST: sür veya senin için sürsün

İlk olarak DS 7 CROSSBACK modelinde lanse edilen DS DRIVE ASSIST şimdi de DS 3 CROSSBACK modelinde kullanıma sunulacak. Bu özellik öndeki otomobil ile olan mesafeye göre otomobilin hızını ayarlıyor ve sürücünün tercihleri ve alışkanlıklarına bağlı olarak DS 3 CROSSBACK pozisyonunu tam olarak konumlandırmak için direksiyona da müdahale edebiliyor. 180 km/s hıza (ulusal mevzuata bağlı olarak) kadar çalışan sistem, otomobilin hızını ve şerit içindeki konumunu kontrol ediyor. Sıkışık trafik veya otoyollarda kullanılabilen sistem sürücünün hayatını kolaylaştırıyor ve böylece daha sakin ve konforlu bir sürüş sunuyor. 

DS PARK PILOT

DS PARK PILOT ile DS 3 CROSSBACK sürücüsü ellerini veya ayaklarını kullanmadan otomatik park etmenin keyfini sürebiliyor. Sistem 30 km/sa hıza kadar sürüşlerde bir park yerinin DS 3 CROSSBACK için yeterince geniş olup olmadığını kontrol edebiliyor. Sürücü dokunmatik ekran üzerinden geri veya çapraz park olmak üzere park tipini seçebiliyor ve son adım olarak ‘Park’ düğmesine basarak gerçekleşen sihri izliyor. 

 

Gelişmiş güvenlik

Güvenlikten asla taviz verilemez. DS 3 CROSSBACK, bir dizi gelişmiş güvenlik özelliği ile donatılabiliyor. Örneğin acil durum fren koşullarını iyileştiren yeni nesil bir radarla sayesinde DS 3 CROSSBACK, gece sürüşleri de dahil olmak üzere bisikletlileri ve yayaları algılayabiliyor. Olası bir acil durumda sistem sürücü müdahalesi olmaksızın fren yapabiliyor.

 

DS 3 CROSSBACK’in mimarisi yüksek omuz çizgisi, kalın kapı panelleri ve hepsinden önemlisi sekiz hava yastığı ile üstün güvenlik özellikleri sunuyor. Şerit takip yardımcısı, trafik levhaları yardımcısı ve hız sınırı tabelalarına göre otomobil hızını uyarlama sistemi ve benzeri yenilikçi donanımlar aktif güvenliği tesis ediyor. DS 3 CROSSBACK güvenlik noktasında sınıfına tamamen yeni bir çıta yüksekliği belirliyor. 

 

Aktif Güvenlik Freni:  Yeni Nesil Acil Durum Freni

Yeni nesil radar sensörleri sürüş yönünde aracın önünü tarıyor. Acil Durum Freni DS 3 CROSSBACK’in önünde duran ve aynı yönde ilerleyen otomobilleri gündüz sürüşlerinde aynı zamanda aynı şeritteki bisikletleri ve daha da önemlisi yayaları gündüz ve gece sürüşlerinde algılayabiliyor. Yaya güvenliğinde önemli bir adım olan sistem aracın bir nesneye çok fazla yaklaştığını algılaması halinde sürücüyü önce görsel, ardından sesli olarak uyarıyor. Sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde ise otomatik olarak fren yapıyor. Sistem, otomobil hızına bağlı olarak olası bir çarpışmayı önlemek veya aracın hızını mümkün olduğunca azaltmak için sürücü adına panik fren yapıyor. Sistem 5 km/s ile 140 km/s arasındaki hızlarda otomatik olarak etkinleşiyor. Herhangi bir Acil Durum Freni sonrasında sürücü gaza basarak kontrolü tekrar ele alabiliyor.

 

İleri teknoloji ürünü tam dijital sürüş pozisyonu

Gömme kapı kolları bir dizi modern konfor ve eğlence sistemini bünyesinde barındıran iç mekana erişim sağlıyor. Kişiselleştirilebilir dijital gösterge paneli, renkli sanal gösterge ekranı ve yeni grafikler iç mekanı domine ediyor. 


Sürücü menüyü kullanarak modern ve sezgisel dijital gösterge panelinin beş farklı kişiselleştirme menüsü sunan ekran üzerinden sürüşle ilgili bir dizi bilgiye ulaşabiliyor. 

 

Sanal gösterge ekranı; otomobil hızı, hız sınırlayıcı ve hız sabitleme fonksiyonu, trafik işareti yardımcısı dışında sürüş destek ve navigasyon yönlendirmeleri olmak üzere temel sürüş bilgilerini renkli şeffaf panele yansıtıyor. 

HD formatındaki 10,3 inçlik (sınıfının en büyüğü) bilgi ve eğlence ekranı akıllı telefon entegrasyonu gibi özellikleriyle otomobil içi teknolojileri tamamlıyor. Sürücünün doğrudan görüş alanında olması için orta konsolun en üst noktasında konumlandırılan ekran dışında sanal gösterge ekranı da sürücünün görüşünü kolaylaştırıyor. 

 

Benzinli ve dizel içten yanmalı veya yüzde 100 elektrikli olmak üzere farklı güç ve aktarma organları kadar gelişmiş özellik ve nitelikleriyle de DS 3 CROSSBACK tek bir hedef ile yollara çıkıyor: sınıfında 1 numara olmak!

 

 

GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLER VE KİŞİSELLEŞTİRME ÖZELLİKLERİ

DS 3 CROSSBACK bir dizi “önemli ilk” özelliğe sahip. 

İster şehir içi, isterse de şehir dışı yollar olsun DS 3 CROSSBACK ile sürüş her zaman keyifli bir deneyim olacaktır. DS 3 CROSSBACK gelişmiş tamamen elektrikli güç ve aktarma organı dışında yeni 155 HP gücünde PureTech benzinli motor ile donatılıyor. 

 

Her zaman güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi için aşağıdaki özellikler devreye giriyor:
Actıve Safety Brake, gece sürüşleri de dahil yayaları algılayan yeni acil durum fren sistemi 
DS DRIVE ASSIST, otonom sürüşe sahip araca giden yolda yeni bir adım
DS PARK PILOT, otomatik park özelliği.

 

DS MATRIX LED VISION farlar etkileyici teknolojisiyle ve modern tasarımı kullanımı kolaylaştıran yapısıyla da dikkat çekiyor. Sürücü bu sistem sayesinde önündeki veya yolun diğer tarafındaki otomobillerin sürücüsünü rahatsız etme endişesi duymadan uzun farları her zaman açık tutabiliyor. Tamamen otomatik çalışan sistem tüm DS 3 CROSSBACK versiyonlarında standart olarak sunuluyor. 

Navigasyon, bilgi ve eğlence sistemini yönetmek üzere 10,3 inç büyüklüğünde bir ekran sunuluyor. 12 adet FOCAL ELECTRA® hoparlörler ideal akustik verimi sunacak şekilde kabinin farklı yerlerine dağıtılmış durumda. 

 

DS tasarımının DNA’sına sadık olan DS 3 CROSSBACK, Paris’ten esinlenilen ve DS Inspirations olarak bilinen beş iç mekan tasarım konsepti(kumaş, deri, Alcantara® vb.) ile sunuluyor. Bunun dışında sınırlı sayıda lansman modeli olarak sunulan La Première versiyonu da bulunuyor. Böylece jant tasarımları, gövde renkleri ve tavan renkleri dışında üç farklı güç ve aktarma organı alternatifi de dahil 2000’in üzerinde olası kişiselleştirme kombinasyonu söz konusu. 

Son Güncelleme : 14 Eylül 2018

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo