Lexus ES'nin Lüks Kabini Samuray Kılıçlarından İlham Aldı

Ototeknikveri     20 Kasım 2018 09:26

Premium otomobil üreticisi Lexus, önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunacağı ES sedan modelinin kabini ile modern tasarımı ve teknolojiyi, geleneksel Japon üretim teknikleriyle buluşturuyor. Yeni ES lüks sedan modelinde, geleneksel samuray kılıcı üretme tekniklerinden yararlanıldı.

Lexus ES'nin Lüks Kabini Samuray Kılıçlarından İlham Aldı

Araca özel olarak tasarlanan ‘hadori’ döşemeler, samuray savaşçıları tarafından yüzyıllara dayanan katana kılıcının üretim tekniklerinden direkt olarak ilham aldı. Lexus, aracın kabininde özel bir yüzey yaratmak adına yetenekli zanaatkarla çalıştı. Ardından bu özel işçilik, hassas makine programlamasına aktarıldı.

 

Aracın kabin tasarımını yapan proje lideri Toshihide Maseki, bu özel çalışma için Japonya’nın tarihi katana üretim merkezi Seki şehrinde araştırmalar yaptı. Geleneksel metal işleme sürecinde, her kılıca kendi karakterini ve kalitesini veren hadori tekniği izlendi. Bu da ES’nin kabinine istenen dinamikliği ve zarif görüşü sağladı.

Lexus, 17. Yüzyıl öncesine ait katana kılıçlarının sade ve kendine has görünümünü kabin detaylarına aktararak, üstün işçilik kalitesini bir kez daha ortaya koymayı başardı.

Son Güncelleme : 20 Kasım 2018

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo