Volkswagen - Ford birlikteliği Gölcük'ten mi başlayacak?

Ototeknikveri     29 Kasım 2018 11:42

Amerikan otomotiv devi Ford ile Alman otomotiv devi Volkswagen arasındaki stratejik ortaklık, ilk meyvesini Türkiye’de verecek.

Volkswagen - Ford birlikteliği Gölcük'ten mi başlayacak?

Konuya hakim kaynaklar, Ford ile Volkswagen'in elektrikli ve otonom araçlarını birbirlerinin fabrikasında üreterek büyük bir oranda maliyetleri azaltmayı hedeflediklerini belirtti. Bu kapsamda, VW ticari aracı Crafter ve Transporter'ın üretimini, Ford Otosan'ın Transit ve Custom üretimini gerçekleştirdiği Gölcük fabrikasında yapmayı düşünüyor.

 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de konuya ilişkin olarak "Ford ve VW ortak araç geliştirme ve üretme konusunda bir süredir görüşüyorlar. Ortada varılan bir anlaşma henüz yok. Çalışmalar sona yaklaşmakla birlikte halen devam ediyor. Çok kısa bir zaman sonra resmi açıklama her iki şirket tarafından yapılacaktır" açıklamasını yaptı.


VW'nin yıllık yaklaşık 150 bin ile 180 bin adet kadar ticari araç üretimini Türkiye‘ye kaydıracağı belirtiliyor. Türkiye'de 2017 yıl genelinde 552 bin 825 adet, Ocak 2018 ile Ekim 2018 döneminde 439 bin 644 adet ticari araç üretimi gerçekleştirildi. Volkswagen'in ticari araç üretiminin bir kısmını Türkiye'ye kaydırmasının sektöre büyük bir hareketlik getirmesi bekleniyor.

Son Güncelleme : 30 Kasım 2018

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo