Mercedes X-Macera başarıyla tamamlandı

Ototeknikveri     19 Aralık 2018 11:04

Mercedes-Benz'in pick-up sınıfındaki temsilcisi X-Class'ın yeteneklerini tanıtmak için düzenlenen “X-Macera” projesi, 30 gün ve 8 bin 800 km sonunda tamamlandı.

Mercedes X-Macera başarıyla tamamlandı

İstanbul’da Swissotel The Bosphorus bünyesinde 120 yıllık bir dağ evinden dönüştürülen Chalet Restoran’da düzenlenen etkinlikle sonlanan proje boyunca, X-Class, 3 bin metre yüksekliğinde dağlardan, akarsulardan, kurumuş göl yataklarından, tuzlu sulardan, tünellerden geçti. Araç farklı arazi ve yol koşullarının yanı sıra hava koşullarına karşı da mücadele verdi.

 

Proje Türkiye'nin dört yanına yayılarak Anadolu'nun farklı coğrafi ve kültürel özelliklerini biraraya getirdi. Datça yakınlarındaki antik kent Knidos'ta ilk aşamanın tamamlanmasının ardından X-Macera'nın ikinci aşaması, Fırat ve Dicle Nehirleri arasındaki Mezopotamya'dan başladı. Mercedes-Benz X-Class, iki bin yıllık köprüleri de ziyaret ettiği rotasında Nemrut Dağı'nda mola verdi.

 

X-Macera ekibi, bir sonraki adımda tahıl ambarı İç Anadolu'nun kuru ve soğuk havasıyla karşılaştı. Tuz Gölü havzasına varıldığında muhteşem manzaralar yakalandı. Mercedes-Benz X-Class, Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin kısıtlamalarına uyarak, sadece ticari tuzla olarak kullanılan alanlardan geçti.

 

X-Macera'nın bir sonraki durağı ise Frigya oldu. Geçmişte Manisa Sardes ile İran'ı birbirine bağlayan, tarihin ilk "otoban"ı sayılabilecek Kral Yolu'nu takip ederek ilerleyen Mercedes-Benz X-Class, Marmara Bölgesi'ne vardı. X-Class, Türkiye'nin en Kuzeybatı noktası olan Kırklareli'nin Malkoçlar sınır köyüne ulaşarak X-Macera'yı tamamladı.

 

 

Son Güncelleme : 20 Aralık 2018

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo