BMW motor yangınları nedeniyle inceleme altında

Ototeknikveri     24 Aralık 2018 11:52

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı, otomobillerinde çıkan motor kaynaklı yangınları gizlediği ve geri çağırmayı geciktirdiği iddiasıyla BMW hakkında inceleme başlatmayı planlıyor.

BMW motor yangınları nedeniyle inceleme altında

Güney Koreli yetkililer ayrıca BMW’ye 22.670 otomobilin geri çağırmasını geciktirdiği için 11.2 milyar won (10 milyar dolar) para cezası verdi. Yetkililer Alman otomobil üreticisi hakkında Ağustos ayından beri soruşturma yürütüyordu. Soruşturma sonucunda otomobillerdeki soğutucu sıvısının sızmasına neden olan bazı hatalar tespit edildi ve sızıntının motorun alev almasına neden olduğu belirtildi.

 

BMW’de bu yıl motorun alev aldığı 40 farklı vaka kaydedildi. BMW bu sorun üzerine 1.6 milyon otomobili geri çağırdı ve satışları Güney Kore’de yılın ilk 11 ayında %10 düştü.

 

BMW Kore, Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklaması sonrasında bir özür yayınladı ve devam eden incelemelerle ilgili yetkililerle işbirliği yapacağını belirtti.

 

Güney Koreli yetkililer BMW’nin egzoz gazı resirkülasyon (EGR) ünitesinin hatalı tasarım nedeniyle yangınları başlatan kıvılcımı çıkardığını belirttiler. Daha fazla geri çağırmaya gerek olup olmadığına daha sonra karar verilecek.

 

BMW tasarım hatasını reddetti ve gerekli otomobilleri zamanında geri çağırdığını söyledi. Yapılan açıklamada “Yangının ana sebebi belirlendiğinde hiç oyalanmadan gerekli önlemleri alarak geri çağırmayı başlattık.” denildi.

 

Güney Kore’de satılan BMW otomobillerin %0.14’ü alev aldı. Bu oran Almanya’da %0.19, İngiltere’de %0.17 oldu. ABD ve Çin’de de pek çok yangın vakası kaydedildi.

Son Güncelleme : 24 Aralık 2018

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo