Toyota ve Panasonic birlikte otomobil pili üretecek

Ototeknikveri     23 Ocak 2019 11:34

Çinli firmalar ile rekabette öne çıkmak isteyen Toyota bu konuda işbirliği geliştirmek için adımlar atıyor ve 2030 yılına kadar tam 1 milyon adet elektrikli otomobil üretmek istiyor.

Toyota ve Panasonic birlikte otomobil pili üretecek

Toyota ve Panasonic'in elektrikli araçlar için pil üretiminde işbirliğine gitme planları ortaya çıkıyor. İki şirkete de yakın kaynaklara göre, Japon devlerin ortak girişiminin yüzde 51'inin Toyota'ya, geri kalan kısmının ise Panasonic'e ait olacağı belirtildi. Önümüzdeki dönemde ise, Mazda ve Subaru gibi Japon üreticilerin de Toyota ve Panasonic'in girişiminden faydalanabileceği vurgulanıyor.


Yapılacak ortaklığın, Toyota'nın 2030 yılına kadar elektrikli araç satışını yılda 1 milyon adetin üzerine çıkarmasına katkı sağlaması beklenirken, Panasonic'in de ortak girişim sayesinde maliyet avantajı elde edebileceği aktarıldı.

 

Panasonic hali hazırda TESLA'ya elektrikli otomobil bataryaları sağlıyor. Toyota ile yapılacak işbirliği Amerika'ya olan bağımlılığı azaltacak önemli bir adım olarak görülüyor. Zira TESLA Şangay'da elektrikli otomobil bataryası üretmek için fabrika kurmaya başladı. Bu nedenle firma Çinli üreticilerden de batarya sağlayabilir.

Son Güncelleme : 23 Ocak 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo