Amazon da otonom sürüş alanına el attı

Ototeknikveri     08 Şubat 2019 07:22

Apple ve Alphabet gibi pek çok firma otonom sürüş teknolojilerine yatırım yapıyor. Amazon bugüne kadar şaşırtıcı şekilde bu alandan uzak duruyordu ancak bir süre önce Aurora’ya yatırım yaparak bunu değiştireceği sinyalini verdi.

Amazon da otonom sürüş alanına el attı

Aurora’dan yapılan açıklamada Amazon’un firmaya çeşitli aralıklarla finansman sağladığı, son seferinde 530 milyon dolar kaynak aktarıldığı belirtildi. Amazon’un deneyimi, yetenekleri ve perspektifinin Aurora’nın hedeflerine ulaşması için çok önemli olduğu ifade edildi.

 

Yapılan yatırım Aurora’nın otonom sürüş teknolojilerini geliştirmesinde ve kadrosunu güçlendirmesinde kullanılacak.

 

Otonom teknolojilerde adını henüz Waymo ya da Cruise Automation kadar duyurmamış olan Aurora, Chris Urmson, Sterling Anderson ve Drew Bagnell tarafından kuruldu. Bu üçlü söz konusu alanda uzun yıllara dayanan deneyime sahip. Urmson daha önce Alphabet’de otonom araçlar bölümünün teknoloji yöneticisiydi, Anderson ise Tesla’nın Autopilot teknolojisini yaratan ekibin başında yer alıyordu.

 

Firma 2021 yılında çıkacak 4. seviye otonom araçları geliştirmek için Hyundai ile de ortaklık kurdu. Bu ortaklık ilk önce bazı özel araçlara odaklanacak, daha sonra dünya çapında çok sayıda ve yaygın şekilde satılacak modellere dönüştürülecek.

 

4. seviye otonom araçlar bazı koşullarda hiç bir insan müdahalesi olmadan hareket edebiliyor. Aurora bu tip araçları mümkün olduğu kadar kısa süre içinde yaygınlaştırmayı ve güvenli hale getirmeyi hedefliyor.

Son Güncelleme : 08 Şubat 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo