Honda Türkiye iddiaları yanıtladı

Ototeknikveri     19 Şubat 2019 10:47

"Honda, Türkiye'den çıkmıyor, Türkiye'deki faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor."

Honda Türkiye iddiaları yanıtladı

Honda'nın Brexit süreci ve Avrupa Birliği içindeki başka bazı gelişmeler nedeniyle İngiltere'deki Swindon fabrikasını kapatarak üretimi tamamen Japonya'ya kaydırma kararı Türkiye'de de yankı buldu. Bu kararla birlikte Honda'nın Türkiye'deki fabrikasını da kapatacağı iddiaları ortaya atıldı. Honda CEO'su Takahiro Hachigo Türkiye'de sadece Honda Civic sedan modelinin üretiminin durdurulacağını ancak firmanın Türkiye'deki faaliyetlerinin devam edeceğini belirtmişti. Honda Türkiye Otomobil ve Motosikletten Sorumlu Satış, Pazarlama ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer de iddialara yanıt vererek duruma açıklık getirdi.

 

Kılıçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Honda'nın Türkiye’deki faaliyetlerine devam edeceğini belirterek, "Honda, Türkiye’den çıkmıyor. Sektörde yaşanan gelişmeler doğrultusunda önümüzdeki dönemde elektrikli araçların üretimine yoğunlaşacağız. Bu kapsamda üretim kapasitesinin optimize edilmesi ve üretim verimliliğinin artırılması gerekliliğini göz önüne alarak küresel üretim sistemimizi ve kabiliyetimizi tekrar gözden geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Global ölçekte yapılan değerlendirmeler neticesinde, 2021 yılı sonuna doğru Honda'nın Türkiye'de gerçekleştirilen Civic sedan üretimine devam etmeme kararı alındığını anımsatan Kılıçer,  "Ancak Türkiye’deki faaliyetlerimizi sürdürecek ve bu süre zarfında paydaşlarımızla yapıcı diyalog içinde olmaya devam edeceğiz. Honda Motor Başkanı Takahiro Hachigo’nun, 19 Şubat'ta Tokyo’da yaptığı basın toplantısında da ifade ettiği gibi Honda, Türkiye’deki faaliyetlerine devam etmeyi planlamaktadır." açıklamasını yaptı.

 

"Türkiye'de otomobil satışında etkileyici sonuçlar elde ettik"Kılıçer, Honda’nın Civic sedan modeli üretimini durdurma kararının Türkiye’nin ekonomik durumuyla hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayarak, Honda'nın, 20 yıldan uzun bir süredir Türkiye'de otomobil ürettiğini ve son birkaç yılda otomobil satışında gayet etkileyici sonuçlar elde etiğini dile getirdi.

 

Planlı üretimin 2021 yılı sonlarına kadar süreceğinden bu tarihe kadar çalışanlarla yola devam edeceğini ifade eden Kılıçer, "Honda’nın tüm faaliyetlerinin temelinde yatan 'bireye saygı' felsefesi doğrultusunda aldığımız kararlar ve bu kararların olası etkileri konusunda son derece şeffaf bir yaklaşım sergileyeceğiz." şeklinde sözlerini tamamladı.

Son Güncelleme : 20 Şubat 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user
  • User

    Misafir86864 bıdı bıdı bıdı bik bik bik!... yok çalışmaya devam edecez, yok iddialar yalan, yok şu, yok bu!... ulan kabak gibi dükkanı kapatıyorsunuz işte! boşa gevezelik etmeyin çakallar!

    21 02 2019 01:47 Yanıtla Beğen (2) Şikayet Et

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo