BMW Cenevre’de yeni plug-in hibrit modellerini tanıttı

Ototeknikveri     06 Mart 2019 07:03

BMW şimdi 7 Serisi, X5 ve 3 Serisi Sedan'ın ikinci nesil plug-in hibrit modellerini Cenevre Otomobil Fuarı'nda sunuyor. Üretici ayrıca, BMW X3'ün de Aralık 2019'dan itibaren bir plug-in hibrit versiyona sahip olacağını açıkladı.

BMW Cenevre’de yeni plug-in hibrit modellerini tanıttı

Böylece X3, 2020'den itibaren üç versiyonla sunulan ilk model olacak: geleneksel yanmalı motor, plug-in hibrit sistem ve tamamen elektrikli versiyon. X3 PHEV versiyonu elektrikli motor, dört silindirli yanmalı motor ve sekiz vitesli şanzımanla toplam 185 kW güç çıkışına sahip. Elektrikli motor tam kapasite kullanıldığında güç çıkışı 30 kW daha artırılabiliyor. Plug-in hibrit otomobil 6,5 saniyede sıfırdan 100 km / s hıza çıkabiliyor. Arka koltuğun altına yerleştirilmiş pil, 50 km'lik elektrikli sürüş menzili sağlıyor.

 

BMW'nin üç farklı araç segmentinde sunduğu ikinci nesil plug-in hibrit modellerden bir diğeri olan yeni BMW 330e Sedan, 60 km'ye kadar elektrikli sürüş menziline sahip. Bu modelin de güç çıkışı 30 kW daha artırılarak 185 kW'a kadar çıkabiliyor. Bu da 6 saniyede 0'dan 100 km / s hıza çıkmayı mümkün kılıyor.

Dört tekerlekten çekişli BMW X5'in ikinci nesil plug-in hibrit sistemi şimdi yeni bir yanmalı motorla toplam 290 kW güç çıkışı sunuyor ve 5.6 saniyede sıfırdan 100 km / s hıza ulaşıyor. BMW X5, 290 kW gücünde ve dört tekerlekten çekişli, yüksek performanslı bir araç. Fakat daha da önemlisi, BMW aracın 80 km elektrikli sürüş mesafesiyle önceki nesli çok geride bıraktığına dikkat çekiyor.

 

BMW 7 Serisi'nin elektrikli sürüş mesafesi de önceki modellere göre yüzde 30 artarak yaklaşık 60 km'ye çıktı. Ayrıca firma şimdi BMW 745e, uzun versiyon BMW 745Le ve genişletilmiş aks mesafesi ve dört tekerlekten çekişli sürüş sistemiyle BMW 745Le xDrive modellerini sunuyor. X5 gibi bunlar da yukarıda bahsedilen modifiye edilmiş yanmalı motorlara sahipler, böylece şimdi 290 kW'lık toplam güç çıkışına ulaşabiliyorlar.

BMW ayrıca daha iyi pil hücresi teknolojisinin BMW 5 Serisi ve BMW 2 Serisi'nin hibrit modellerinde daha yüksek elektrikli sürüş mesafeleri ile sonuçlandığını açıkladı. Firmadan yapılan açıklamada “Pil boyutları değişmediği halde, BMW 5 Serisi Sedan'ın plug-in hibrit versiyonundaki yeni lityum iyon pilin brüt enerji yoğunluğu, 9.2 kWh yerine artık 12.0 kWh olacak." bilgisi verildi. Bu da elektrikli sürüş mesafesini yüzde 30 artışla 64 kilometreye kadar çıkartıyor. Temmuz ayında, BMW ayrıca 57 km'lik bir elektrikli menzile sahip olacak BMW 530e xDrive sedan'ın dört tekerlekten çekişli bir versiyonunu da sunacak. Son olarak, BMW 225xe Active Tourer, yüzde 25'in üzerinde bir artışa karşılık gelen yenilikçi pil hücresi teknolojisi sayesinde 57 km'lik bir elektrikli menzile sahip olacak. Bu da yine aynı pil boyutunda kapasitenin 7.7 kWh yerine 9.7 kWh olarak artırılmasıyla elde edilmiş.

Cenevre'de gösterilen PHEV serisi, BMW'nin bu alanda özellikle çok çeşitli lüks araçlarla puan kazanma isteğinin altını çiziyor. Yıl sonuna kadar, Münih merkezli şirket, piyasada elektrikli ya da hibrit sürüşe sahip on iki model ve dünya çapında yollarda yarım milyondan fazla elektrikli/hibrit araca sahip olmayı planlıyor.

Son Güncelleme : 06 Mart 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo