AUDİ'NİN LAZER FAR TEKNOLOJİSİ

Ototeknikveri     22 Haziran 2014 06:34

Audi’den lazer farlara sahip ilk seri üretim otomobili: R8 LMX

AUDİ'NİN LAZER FAR TEKNOLOJİSİ
6 yıl önce R8 modelinde LED farları, geçen yıl ise yeni A8’de Matrix LED farları seri üretimde kullanan ilk otomobil markası olan Audi, bir büyük yeniliğe daha imza atarak dünyanın lazer farlara sahip ilk seri üretim otomobili olan Audi R8 LMX’i geliştirdi. Audi R8 LMX'de görev yapan ve otomotivde geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan lazer farlar, LED farlardan iki kat daha uzağı aydınlatabilmesi, görüşü ile menzili artırması ve de gelişmiş teknolojisi ile karşıdan gelen araçların aydınlatmadan rahatsız olmamasını sağlaması ile öne çıkıyor.
 
 
LED farlara göre iki kat daha uzağı ve iki kat daha menzili aydınlatabilen lazer farlardan her biri yüksek güçlü 4 lazer diyottan oluşuyor. Far modülünde bulunan fosfor dönüştürücüler, lazer ışığını 5 bin 500 Kelvin’lik beyaz ışığa çeviriyor. Üretilen ışık, insan gözünün fark edebileceği ancak gözü yoracak derede olmadığı için, karşıdan gelen araçlar için de güvenliği artırıyor. Ayrıca farlarda bulunan kameralı sensörler de karşıdan gelen araçları fark ederek, ışığın miktarını ayarlayabiliyor.
 
Bu yenilikçi far sisteminin kullanıldığı ilk model olan R8 LMX, yüksek performansıyla da öne çıkıyor. 570 HP güç üreten 5.2 litrelik V10 motoru, 540 Nm torka sahip. Dört tekerden çekiş sistemi quattro ile R8 LMX, 0’dan saatte 100 kilometre hıza sadece 3,4 saniyede ulaşıyor. Kristal Ara Mavisi rengi, karbon fiber detayları ve arka spoyleri dinamik tasarımını pekiştirirken, özel alaşım 19 inç jantları, parlak siyah egzozu ve karbon fiber seramik diskler de R8 LMX’i öne çıkarıyor.

Son Güncelleme : 22 Haziran 2014

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo