Türkiye’de trafiğe kayıtlı kaç elektrikli otomobil var?

Ototeknikveri     09 Nisan 2019 11:17

Dünyada elektrikli otomobiller hızla yaygınlaşırken, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 22 milyon aracın içinde elektrikli ve hibrit modellerin payı ne kadar?

Türkiye’de trafiğe kayıtlı kaç elektrikli otomobil var?

Şubat ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 940 bin 636’ya ulaştı. Bu araçların yarısından fazlası (yüzde 54,3) otomobil. Ayrıca yüzde 16,4’le kamyonet, yüzde 14’le motosiklet, yüzde 10’un altındaki oranlarıyla traktör, kamyon, otobüs ve özel amaçlı taşıtlar sıralanıyor.

 

Bir de elektrikli veya hibrit (hem elektrik hem benzinle çalışan motora sahip) otomobiller var. TÜİK verileri, Türkiye’deki trafiğe kayıtlı araçların yüzde 0,05’inin elektrikli veya hibrit motorlu olduğunu gösteriyor. Bu oranın rakamsal değeri ise yaklaşık 11 bin 470 adet.

 

Şu an çok düşük görünse de, ilerleyen dönemde teşvikler, düzenlemeler ve talepteki artışla birlikte bu rakamın yükselmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Pil teknolojileri geliştikçe üreticiler de elektrikli otomobilleri daha ulaşılabilir fiyatlarla sunmaya başlayacak. 

 

Son Güncelleme : 10 Nisan 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo