Volkswagen Nereyi Seçecek?

Ototeknikveri     14 Nisan 2019 11:49

Volkswagen yeni fabrikasını nerede açacağına sonbaharda karar verecek. Şimdilik en güçlü iki aday Bulgaristan ve Türkiye gibi görünüyor.

Volkswagen Nereyi Seçecek?

Grup markalarından Skoda'nın öncülüğünde yeni fabrikası için yer arayışında olan Alman otomobil üreticisi Volkswagen'ın Türkiye veya Bulgaristan arasında seçim yapması bekleniyor.

 

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) edindiği bilgilere göre, kararın henüz verilmediği, konunun Nisan ayı sonunda VW Denetleme Kurulunun toplantısında ele alınacağı, kesin kararın ise Denetleme Kurulunun Kasım ayında yapacağı toplantıda verileceği kaydedildi.

 

Haberde, her iki ülkede de iş gücünün Almanya'ya kıyasla düşük olduğu belirtildi. Milyarlarca euro tutarındaki yatırıma ilişkin VW'den açıklama yapılmadı.

 

Diğer yandan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, otomobil dergisi Automobilwoche'ye verdiği demeçte, "Türk kamuoyu VW'nin ülkeyi sadece bir satış pazarı olarak görmesini istemiyor, burada üretim yapılmasını da bekliyor" dedi.

 

Derginin haberine göre, mevcut nitelikli işçiler ve dağıtım yapısı açısından Türkiye'nin şansının yüksek olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra VW, Türkiye'deki Ford fabrikalarında minibüs üretilmesi konusunda Ocak ayının ortasında anlaşmaya varmıştı.

 

Alman otomobil üreticisinin seçenekleri arasında bulunan Bulgaristan da, yeni fabrikanın ülkede açılmasını umuyor. DPA'nın edindiği bilgilere göre, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Nisan ayı başında Sofya'ya ziyareti öncesinde VW'den bir heyet başkentte incelemelerde bulundu. Yatırımın planlandığı ülkedeki koşulların VW'nin alacağı kararda etkili olacağı belirtiliyor.

 

VW, geçen yıl Kasım ayında elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için gelecek beş yıl için 44 milyar euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 30 milyar eurosunun elektrikli araçların geliştirilmesi için ayrılacağı belirtilmişti.

Son Güncelleme : 15 Nisan 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo