Volkswagen eski CEO'su Martin Winterkorn'a dizel davası

Ototeknikveri     15 Nisan 2019 10:47

Dizel emisyonu skandalındaki rolü nedeniyle Almanya'da Volkswagen eski CEO'su Martin Winterkorn'a dava açıldı. "Dolandırıcılık", Winterkorn'a yönetilen suçlamalardan sadece birisi.

Volkswagen eski CEO'su Martin Winterkorn'a dizel davası

Volkswagen'in (VW) eski CEO'su Martin Winterkorn hakkında emisyon skandalındaki bağlantısı nedeniyle dava açıldı. Söz konusu açıklamada, Pazartesi günü Braunschweig Savcılığı tarafından yapıldı. Savcılık, Winterkorn ile beraber dört VW yöneticisi hakkında da çok sayıda suçtan dava açıldığını bildirdi. Dolandırıcılığın yanı sıra güveni kötüye kullanmak, vergi kaçırmak ve evrakta sahtecilik ile suçlanan VW yöneticilerinin altı ay ila 10 yıl hapis cezası alabilecekleri belirtildi.

 

Suçlamaların 15 Kasım 2006 ile 22 Eylül 2015 tarihleri arasını kapsadığı açıklandı. Winterkorn 2015'te VW'deki CEO'luk görevinden ayrılmıştı.

 

Braunschweig Savcılığı Winterkorn'un araçlarda emisyonu düşük gösteren ayarlamaların yapıldığı ortaya çıktıktan sonra CEO olduğu halde buna karşı harekete geçmediği için sahtecilik, güveni kötüye kullanmak ve rekabet kurallarını ihlal etmekle suçladıklarını belirtti.

 

Savcılık Winterkorn'un Avrupa ve ABD'deki yetkilileri ve müşterileri bilgilendirmek konusunu da gözardı ettiğini kaydetti.

 

VW tarafından üretilen dizel araçlara, emisyonunu düşük gösteren ayarlamalar yapılmasının 2015'te ortaya çıkmasının ardından birden çok Alman otomobil üreticisinin de emisyon testlerinde hileye başvurduğu anlaşılmıştı. Skandal sektörde öyle büyük bir etki yarattı ki, hibrit ve elektrikli otomobillere geçişi hızlandırdı, dizel otomobil satışlarında 2015'ten bu yana çok ciddi düşüşler oldu.

Son Güncelleme : 16 Nisan 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo