Groupe PSA, 2019 yılının ilk yarısında dünya genelinde 1,9 milyon satış adedine ulaştı

Ototeknikveri     20 Temmuz 2019 12:22

PSA, Avrupa'da pazar payını 0,3 puan artırdı, Orta Doğu ve Afrika’daki güçlenmeyi desteklemek üzere Kenitra Fabrikasında üretime başladı. Satışa sunulacak olan 92 yeni elektrik destekli model ile otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanma stratejisine hız kesmeden devam ediliyor.

Groupe PSA, 2019 yılının ilk yarısında dünya genelinde 1,9 milyon satış adedine ulaştı

Groupe PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares yapmış olduğu değerlendirmede: “Yılın ilk yarısında küresel otomotiv pazarlarındaki düşüşe rağmen, ekiplerimiz birçok ülkede, özellikle Avrupa ve Afrika’da pazar paylarını artırmayı başardı. Büyük bir titizlikle uygulamış olduğumuz Core Model ve Core Techno stratejimiz sayesinde satış karlılığı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı başardık.” dedi.

 

Groupe PSA Türkiye’de pazar payını 0,5 puan artırdı

Groupe PSA, ilk altı ayda yarıya yakın daralan Türkiye pazarına rağmen pazar payını +0,5 puan artırarak %10,7’ye ulaştırdı. Bu büyüme hafif ticari araç sektöründe daha da kuvvetli yaşandı; Grup %6,3’lük pazar payını %10,5’e yükseltti ve dördüncü sırada yer aldı. Groupe PSA Türkiye yılın ilk yarısında SUV segmentinin de lideri oldu.


Peugeot Türkiye, 16 yılın ardından 2019 yılının ilk altı ayında pazar payını +1,2 puan artırarak %5,8’e ulaştırdı ve sekizinci olduğu pazarda beşinci sıraya yükseldi. Peugeot 2008, 3008 ve 5008 modellerinden oluşan SUV ailesinin pazar payı ise 2019’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre +5,9 puan artarak %15,9’a yükseldi ve Peugeot Türkiye B/C/D SUV pazarının lideri oldu. 


Citroën Türkiye ise olumsuz pazar koşullarına rağmen web site ziyaretçi sayısını üçe katlayarak 3,4 milyona ulaştırdı. Groupe PSA Türkiye çatısı altında faaliyet göstermeye başladığı tarihten itibaren marka, Citroën C3 ile segment payını 2,5 kat, Citroën C-Elysee ile de segment payını 2 kat artırdı. Mayıs ayında yeni Citroën Berlingo’yu müşterileriyle buluşturan marka, Eylül ayında da Yeni Citroën C5 Aircross SUV’u pazara sunmaya hazırlanıyor.

 

Opel Türkiye yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Grandland X segment payını 2 kat, Opel Crossland X segment payını ise 3 kat artırdı. 

 

DS Automobiles, Haziran ayında pazara sunduğu DS 3 CROSSBACK modeli ile Türkiye’deki ürün gamını ikiye çıkardı. 

 

Groupe PSA Türkiye, markaların performansını artırmak ve bayilerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla 44 bayisini çok markalı bayiye dönüştürecek güçlü bir bayi ağı yapılandırması başlattı.

 

Araçların elektrikle geleceğe hazırlanma stratejisi 2025 yılından itibaren tamamen elektrikli bir ürün gamına sahip olacak şekilde sürdürülüyor
Groupe PSA, tüm yeni modellerin şarj edilebilir hibrit veya tamamen elektrikli bir versiyona sahip olmasını öngören stratejisiyle elektrikli mobilite alanında önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor: Tamamen elektrikli versiyonuyla DS 3 CROSSBACK E-TENSE, Peugeot e-208, e-2008 ve Opel Corsa-e ile şarj edilebilir versiyonuyla DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4X4, Peugeot 3008 Hybrid & Hybrid4, Peugeot 508 & 508 SW Hybrid, Opel Grandland X Hybrid4 ve Citroën C5 Aircross SUV Hybrid.

 

Groupe PSA, daha önce elektrikli versiyonu sunulan tamamen elektrikli Citroën Berlingo ve Peugeot Partner ile başlayarak, 2025 yılına kadar tamamen elektrikli bir hafif ticari araç ürün gamı hazırlıyor. Peugeot, Citroën ve Opel/Vauxhall markalarına ait bu araçların yeni elektrikli versiyonları 2021 yılına kadar hazır olacak. Grup geçtiğimiz Nisan ayında, Birmingham Ticari Araç Fuarında; Peugeot Boxer ve Citroën Jumper modellerinin elektrikli versiyonlarının ön gösterimini yapmıştı. Ayrıca 2020 yılı için orta boy van segmentinde de bir elektrikli versiyon sunulması planlanıyor. Sadece iki yıl içinde 12 yeni elektrikli araç pazara sunulacak.

 

Avrupa’da karlı büyüme

İlk yarı yılda daralan bir pazar ortamına (%-2,4) rağmen Grup özellikle İtalya (1,1 puan), Fransa (0,7 puan), Birleşik Krallık (0,2 puan), Almanya (0,1 puan) ve İspanya (0,1 puan) olmak üzere önemli pazarlarda pozisyonunu güçlendirerek tüm ana pazarlarda %17,4 pazar payına ulaştı.

 

Söz konusu başarıda sekiz yılın satış rekorunu kıran ve en çok büyüyen ilk 12 markadan biri olan Citroën’in sergilemiş olduğu üstün performansın payı büyük oldu. Marka özellikle SUV ürün gamının (C5 Aircross ve C3 Aircross) başarısı sayesinde Avrupa'da 0,3 puan kazandı.

 

Opel Vauxhall geçtiğimiz sonbahardan bu yana gelişimini sürdürdü ve pazar payını biraz artırdı. Marka diğer pazarlar dışında Fransa (0,2 puan), İngiltere (0,2 puan) ve İtalya'da (0,7 puan) olmak üzere pazar payını artırırken, aynı zamanda satış kârlılığına odaklandı. Markanın performansında Combo, Crossland X, Grandland X etkili olurken Opel Vauxhall yılın ikinci yarısında yeni Corsa'nın lansmanı ile satışlarına ivme kazandıracak.


Peugeot pazar payını Avrupa'da stabil bir şekilde koruyor. 3008/5008 olmak üzere SUV modellerinin sürekli artan başarısı dışında Peugeot, yeni 508 SW'nin pazara sunulmasıyla ödüllü 508 ailesinin de kapsamını genişletmeye devam ediyor: 508 Sedan satışa sunulduğu günden bu yana Fransa’da ilk sırada bulunuyor. Peugeot aynı zamanda hafif ticari araç pazarında da satış rekorları kırmaya devam ediyor. 

 

Sürdürülebilir büyümesini devam ettiren DS Automobiles’in (2018 yılının ilk yarısına göre %1,7 artış ve 2018 yılının ikinci çeyreğine kıyasla %16 artış) DS 7 CROSSBACK modeli yılın ilk yarısında Fransa’da SUV premium pazarında birinci olurken, Mayıs ayında tanıtılan DS 3 CROSSBACK Haziran ayında Fransa premium SUV satışlarında ilk sırada yer aldı.
 

Groupe PSA aynı zamanda %24,7 pazar payı ile hafif ticari araç pazarındaki liderliğini de devam ettiriyor. 

 

Orta Doğu – Afrika pazarında ayak izini artırıyor

Groupe PSA’nın pazar payı Fas (4,7 puan), Mısır (3,5 puan), Cezayir (2,7 puan) ve Türkiye (0,5 puan) olmak üzere önemli pazarlarda arttı. Satışlardaki ivme İran ve Türkiye pazarındaki (%-44,8) daralmadan etkilendi. Fas'taki Kenitra fabrikasının üretime başlamasıyla, Grup müşterilerin beklentilerini karşılayan modeller üretebilecek ve bölgedeki hedeflerine ulaşabilecek.

 

Çin ve Güney Doğu Asya’da iş modelini geliştiriyor

Daralan Çin pazarında satışlar %62,1 azaldı. DS burada pazar payını korudu. Grup mevcut sorunların üstesinden gelmek ve JV'lerin başlangıç noktasını düşürmek için ortaklarıyla eylem planları üzerinde çalışıyor. Peugeot 508L PHEV dışında BEV Peugeot 2008 ve DS 3 CROSSBACK gibi tanıtılacak modellerde grubun elektrikli araç hamlesi devam ediyor. Peugeot 3008 ve 5008 modellerinin Malezya'daki NAM1 merkezinden ihracatı başlıyor.

 

Latin Amerika’da soğuk Arjantin rüzgârı esiyor

Arjantin pazarında yaşanan gerilemenin (%-50,3) güçlü etkisiyle Latin Amerika'da Grup satışları %29,3 azaldı. Bununla birlikte Grup, SUV C4 Cactus ve hafif ticari araç pazarındaki yeni modellerin başarısı sayesinde Brezilya'daki pazar payını stabil tutmayı başardı. Şili'de pazar payını koruyan marka buna karşın daralan Meksika pazarında pazar payını artırdı. Opel bölgede pazar payını artırarak gelişme kaydetti.

 

Cesaret verici trendlerin yansıması olarak SUV modellerin başarısı artarken yeni model tanıtımlarını da beraberinde getirdi: Citroën C5 Aircross ve Peugeot 2008; Citroën C4, Peugeot Rifter ve yakında DS 3 CROSSBACK devreye alınacak. Grubun hafif ticari araç pazarına yönelik hamlesi yeni Peugeot Partner, Citroën Berlingo ve Opel Combo modelleriyle devam ediyor.

 

Hindistan-Pasifik pazarında satışlar artı (%2,3)

Grubun Japonya pazarındaki başarısı %16 ile devam ediyor. Groupe PSA, Nisan ayında Hindistan'da Citroën markasını tanıtarak ve iş ortağı AVTEC Ltd (bir CK Birla Group Co.) ile şanzıman üretimine (Hosur Fabrikası) başlayarak bir kilometre taşına daha imza attı.

 

Avrasya pazarı Opel markasının yeniden tanıtılmasına hazırlanıyor

Rusya pazarındaki düşüş eğilimi (%-2,4) göz önüne alındığında Groupe PSA pazar payı hafif düşüş gösteriyor (-0,2 puan). Grup, Temmuz ayındaki ilk DS STORE açılışı ile birlikte Ukrayna'da DS Automobiles'i pazara sunuyor. Grup ayrıca Opel markasını Rusya pazarında yeniden satışa sunmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Birkaç ay içerisinde ilk modeller olarak Zafira Life ve Grandland X pazara satışa sunulacak.

Son Güncelleme : 22 Temmuz 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo