Honda Avrupa’da Yılda En Az 10.000 Elektrikli Otomobil Satmayı Hedefliyor

Ototeknikveri     18 Eylül 2019 09:27

Honda geçen hafta Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan elektrikli süpermini modeli Honda e için büyük umutlara sahip.

Honda Avrupa’da Yılda En Az 10.000 Elektrikli Otomobil Satmayı Hedefliyor

Japon otomobil üreticisi elektrikli model sadece Avrupa’ya yönelik olduğu halde yılda 10.000 otomobil satmayı hedefliyor. Bu satış tahmini iki yıl önce otomobilin konsepti Urban EV tanıtıldığında yapılan tahminin iki kat üzerinde.

 

Firmanın bu iyimserliği şu ana kadar 40.000 kişinin otomobil ile ilgilendiğini belirtmesinden geliyor. Bu mutlaka 40.000 satış yapılacağı anlamına gelmiyor, 10.000 adet ise Honda’nın Avrupa’da ceza ödememesini sağlayacak minimum rakam.

Yeni Honda e, firmanın filo CO2 emisyonlarını düşürerek Avrupa Birliği’nin 2020 ve 2021 hedeflerini tutturmasını sağlayacak. Honda’nın bu hedefi tutturması için diğer modellerinin de emisyonlarına bağlı olarak en az 10.000 elektrikli otomobil satması hatta bunun üzerine geçmesi gerekiyor. Honda para cezalarını ödemek yerine AB’nin 95 g/km ortalama filo CO2 emisyonu hedefini tutturmakta kararlı. Bu hedef için firmanın hibrit modellerinin de benzinli modellerden daha çok satılması önemli. Ne kadar çok benzinli model hibrit seçeneklere tercih edilirse, satılması gereken elektrikli otomobil rakamı da aynı ölçüde yükselecek ya da hedefin gerisine düşülecek.

Honda e için büyük reklam kampanyalarına yatırım yapılması ve gerekirse süreç içinde otomobilin fiyatında indirime gidilmesi bekleniyor. Yeni model şu an pek çok Avrupa ülkesinde satışa çıktı ve 136 PS (134 hp) giriş seviyesi için başlangıç fiyatı 33.850 euro olarak belirlendi. Daha güçlü 154 PS (152 hp) model ise 36.850 euro’dan satılacak. Almanya’da devlet teşviğiyle birlikte başlangıç fiyatı 29.470 euro’ya düşüyor.

Bu aslında Honda e gibi yüksek teknolojili ve lüks bir model bile olsa bir süper mini için yüksek bir fiyat. Aynı boyutlarda ve benzer özelliklerde yanmalı motorlu bir model yarı fiyatına hatta daha ucuza satın alınabiliyor.

Yeni modelin elektrikli modeller arasında da güçlü rakipleri olacak. Güncellenen VW e-Up Almanya’da 21.975 euro fiyatla satılacak ve 260 km sürüş mesafesi sunuyor. Buna karşılık Honda e’nin sürüş mesafesi 220 km. Öte yandan, Honda tasarımı ve teknolojisiyle müşterileri ikna etmeyi planlıyor.

Son Güncelleme : 20 Eylül 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo