Aiways U5 Avrupa’ya Gelen İlk Çinli Elektrikli SUV Olacak

Ototeknikveri     11 Kasım 2019 08:38

Çin’in Avrupa elektrikli otomobil piyasasına girecek ilk elektrikli otomobili Aiways U5, gördüğünüz gibi bir SUV.

Aiways U5 Avrupa’ya Gelen İlk Çinli Elektrikli SUV Olacak

Şangay merkezli otomobil üreticisi Avrupa için tüm gerekli izinleri ve sertifikaları aldı ve 2020’nin ikinci yarısında satışlara başlamayı planlıyor. U5 Çin’de ise bu ay satışa çıkıyor.

 

U5’in Avrupa’ya gelişini pek çok başka Çinli elektrikli otomobilin de takip etmesi bekleniyor. Bu otomobillerin Tesla ya da Vokswagen Grubu gibi firmalardan müşteri çekmesi belki kolay olmayacak ancak Aiways U5’in Avrupa versiyonunu kıtadaki müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine uyarlayacak.

Firma Avrupa’ya giren ilk Çinli elektrikli otomobil markası olacaklarını ancak diğer firmaların da hazırlık içinde olduğunu ve büyük ihtimalle Aiways’i takip edeceklerini belirtti.

Aiways’in karşısına çıkacak en önemli zorluklardan birisi Avrupalı müşteriyi Çinli bir SUV’nin ihtiyaçlarına cevap vereceğine ikna etmek olacak. Pek çok Çinli firma daha önce bu yolda başarısız oldu. Öte yandan, Çinli tüketim malları ve mobil telefon üreticileri global müşterilerin güvenini fazlasıyla kazanmayı başardı, dolayısıyla bu otomotiv sektörü için de mümkün olabilir.

 

Aiways U5’i 29 Kasım’da Çin’de tanıtacak. Otomobilin fiyatının 200.000 – 300.000 yuan (29.000 – 43.000 dolar) aralığında olması bekleniyor.

Otomobil üreticisi Avrupa’ya geldiğinde geçici küçük mağazalarla, kredi seçenekleriyle ve çeşitli yerel ortaklarla müşterilere ulaşmaya çalışacak. Giriş seviyesi modelin başlangıç fiyatının 25.000 euro (28.000 dolar) civarında belirlenmesi ona daha pahalı Avrupalı benzerlerine karşı avantaj sağlayacak.

Son Güncelleme : 11 Kasım 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo