Volkswagen'in Elektrikli Otomobili ID.3 ışıkla iletişim kuruyor

Ototeknikveri     05 Aralık 2019 10:30

Volkswagen’in tamamen elektrikli ID. ailesinin ilk modeli ID.3 uzun seyir mesafesi, etkileyici sürüş dinamikleri, çığır açan tasarımının yanı sıra kabinde bulunan yenilikçi ID. Light konseptiyle markanın geleceğini temsil ediyor. ID.3, kabinindeki akıllı ışık konsepti sayesinde sürücüyle görsel olarak da iletişim kuruyor.

Volkswagen'in Elektrikli Otomobili ID.3 ışıkla iletişim kuruyor

Volkswagen ID.3, yeni ve akıllı ID. Light konsepti sayesinde yolcularla görsel olarak iletişim kuruyor. Kokpit boyunca uzanan LED şerit, mevcut fonksiyona göre renk değiştirerek sürücüye yardımcı oluyor. Sürücü koltuğuna oturduğunda, ID. Light sürücüye aracın sürüş sisteminin aktif olduğunu ve otomobilin kilitli olup olmadığını görsel olarak işaret ediyor, sürüş destek ve navigasyon sistemlerinden gelen bilgileri hatırlatıyor, frenleme uyarılarını ve gelen çağrıları görsel olarak bildiriyor. ID. Light, navigasyon sistemiyle birlikte trafikte sürüş stresini de azaltıyor. Yanıp sönen uyarılarla şerit değiştirilmesini öneriyor, ID.3 yanlış şeritteyse sürücüyü uyarabiliyor. ID. Light aynı zamanda, ışıklı sinyal göndererek aracın içindekilerin seslerine yanıt vererek sesli kontrol özelliğini de destekliyor. Böylece, sesli kontrol asistanının sürücüye mi yoksa öndeki yolcuya mı cevap verdiğini gösteriyor.

Renkler iletişimi kolaylaştırıyor

ID. Light bilindik renkler kullanarak sezgisel bir işlev gösteriyor. Batarya tam şarj olduğunda yeşil renkli uyarı gösterilirken fren manevrası gibi bir uyarı kırmızı renkle veriliyor. Dış kısımda farlar göz hareketlerini taklit ederken, iç mekândaki ışık ile birlikte otomobile karakter katıyor. ID.3 modelinde ışığın bu şekilde kullanılması, aracı daha hoş ve çekici kılmakla kalmıyor, iletişim kurmanın çok basit ve sezgisel bir yolunu da sunuyor.

Son Güncelleme : 05 Aralık 2019

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user
  • User

    Misafir15046 her yeni model farklı teknolojilerle çıkıyor karşımıza bu da peugeot severleri 2020 de çıkaracağı araçları daha da çok merak etmemize neden oluyor

    09 12 2019 05:05 Yanıtla Beğen (0) Şikayet Et

  • User

    Misafir96790 bakalım 2020 de peugeot E-208 hangi teknolojilerle çıkacak karşımıza

    08 12 2019 04:12 Yanıtla Beğen (0) Şikayet Et

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo