Çin'de Otomobil Satışları Koronavirüs Yüzünden %18 Düştü, Daha da Kötüye Gidebilir

Ototeknikveri     16 Şubat 2020 03:10

CNN Business, koronavirüs salgınının Çin'de özellikle yerli otomobil satışlarında büyük düşüşe yol açtığını yazdı.

Çin'de Otomobil Satışları Koronavirüs Yüzünden %18 Düştü, Daha da Kötüye Gidebilir

Çin Otomobil Üreticileri Birliği rakamlarına göre, ülkedeki büyük otomobil üreticileri geçen ay ülke genelinde 2 milyondan az araba sattı; Ocak 2019'a kıyasla yüzde 18'lik büyük bir düşüş yaşandı.

 

Otomobil Üreticileri Birliği, koronavirüsün satış düşüşünde rol oynadığını belirtti ve düşüşün Şubat ayında daha da belirgin olabileceği konusunda uyardı. Virüsün otomobil endüstrisine "büyük bir şok" yaşatacağına dikkat çekilirken, etkilerin ülkedeki otomobil satışlarını %13 düşüren 2003'teki SARS salgınından daha da kötü olabileceği söylendi.

 

Ölümcül virüs, zaten art arda 19 ay boyunca satışlarda düşüş yaşayan Çin otomobil endüstrisini kötü bir zamanda vurdu ve virüsün yayılması sektörü daha da derin durgunluğa itebilir.

 

Çin Otomobil Üreticileri Birliği, koronavirüsün ülkenin oto tedarik zincirini bozacağını ve küresel otomobil endüstrisinde “kelebek etkisi” yaratacağını da sözlerine ekledi.

 

Çin genelinde onlarca otomobil fabrikası son haftalarda kapatıldı ve bazıları üretime yeniden başlamaya çalışırken, birliğin verdiği bilgiler ülkede otomobil üreten 183 fabrikanın sadece 59'unun bu hafta Çarşamba gününden itibaren üretime devam ettiğini ortaya koydu.

Son Güncelleme : 16 Şubat 2020

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo