Çinli BYD ve Didi D1 Elektrikli Otomobili Tanıttı

Ototeknikveri     23 Kasım 2020 10:04

BYD, Çinli taksi platformu Didi Chuxiang ile iş birliği yaparak özellikle taksi hizmetlerine göre tasarlanmış bir elektrikli otomobil geliştirdi. D1 adı verilen model oldukça ilgi uyandıracağa benziyor.

Çinli BYD ve Didi D1 Elektrikli Otomobili Tanıttı

BYD D1 lityum iyon pil paketiyle 418 km sürüş mesafesi sunuyor ve 136 hp elektrikli motorla geliyor. Otomobilde ayrıca 2. Seviye sürüş yardım sistemi bulunuyor ve bu kapsamda şeritten ayrılma uyarısı, otomatik fren ve yaya çarpma uyarısı gibi özellikler sunuluyor. Bir sürücü takip sistemi de sürücülerin dikkatinin dağılmasını engellemek için otomobile eklenmiş.

 

Taksi hizmetleri için geliştirilen D1, ön koltukların sırt kısmında iki dokunmatik ekranla yolculara navigasyon bilgisi ve başka özellikler sunuyor. Ayrıca sürgülü arka kapılar giriş ve çıkışı kolaylaştırıyor.

İç mekanın ön kısmı oldukça minimalist ve basit bir direksiyon simidiyle küçük bir dijital kontrol paneli içeriyor, bunlar konsola iyi bir şekilde adapta edilmiş ve iki hava girişinin ortasında bulunuyor. Tesla Model 3 gibi, diğer önemli özellikler multimedya sisteminin bulunduğu ana ekranda gösterilecek. BYD aynı zamanda sürücü koltuğunu mümkün olduğunca konforlu yaparak direksiyon başında uzun saatler geçirmeye uygun hale getirmiş.

 

BYD ve Didi otomobil üzerinde iki yıldır çalışıyor. Taksi firması 550 milyon yolcu ve 31 milyon sürücüden topladığı verileri D1’in geliştirilmesinde kullandı.

Firmadan yapılan açıklamada “Sürücüler için güvenilir ve verimli bir tedarik sağlamak amacıyla, günde 60 milyon yolculuğu gerçekleştiren DiDi China daha derin bir otomotiv ekosistemi inşa ediyor. Üreticiler, enerji tedarikçileri ve değer zincirindeki diğer sektör oyuncularıyla birlikte kapsamlı bir ittifak gerçekleştirildi.” denildi.

 

Son Güncelleme : 23 Kasım 2020

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo