Hyundai, Çiplerini Stokladı Ve Rakipleri Gibi Kıtlık Yaşamıyor

Ototeknikveri     01 Mart 2021 10:45

Çoğu otomobil üreticisi mikroçip kıtlığı nedeniyle üretimi kısmak zorunda kalırken, Hyundai şimdiye kadar bu sorundan kaçınmayı başardı.

Hyundai, Çiplerini Stokladı Ve Rakipleri Gibi Kıtlık Yaşamıyor

Kaynaklar, Kia da dahil olmak üzere Hyundai Motor Group'un geçen yıl çip stoklamaya başladığını iddia ederken, diğer birçok otomobil üreticisi ise 2020'de azalan yeni otomobil talebi nedeniyle çip siparişlerini azaltmıştı. Hyundai sadece çip sipariş etmeye devam etmekle kalmadı, yıl sonuna doğru siparişlerini daha da hızlandırdı.

 

Konuyla ilgili bir kaynak Reuters'a verdiği demeçte, "Diğer otomobil üreticileri gibi, Hyundai de COVID-19 nedeniyle yılın başında üretimi azaltmayı planladı. Ancak firmanın tedarik departmanı, yarı iletken endüstrisinin otomobil çipleri üretimini azalma eğilimini gördü ve stok yapılmazsa sıkıntı yaşanabileceğini belirtti." dedi.

 

Analistler, Güney Kore pazarının 2020'deki salgın boyunca nispeten güçlü kalmasının, şirketin çip siparişlerini artırma planlarını muhtemelen etkilediğine inanıyor. Hyundai'nin çip siparişi vermeye devam etme kararı, aynı zamanda maliyetleri düşürmesine de izin verdi.

 

Korea Investment & Securities analisti Kim Jin-woo, "Bu, Hyundai'nin önce otomobil çiplerini güvence altına almasına ve ikincisi daha ucuzken satın almasına izin verdi" dedi.

 

Ayrıca, Hyundai birçok rakibinden daha fazla yerel tedarikçiye sahip. Bunlar arasında analistlerin muhtemelen Hyundai'den gelen siparişlere öncelik verdiğine inandıkları Telechips de yer alıyor.

 

Bununla birlikte, Hyundai ve Kia'nın çip tedarikleri sonsuza kadar dayanmayacak. Firmanın herhangi bir ani üretim kesintisi ön görmediği ancak 3 ya da 6 ay sonrası için tedarik durumuyla ilgili kesin bilgi veremediği söyleniyor. Firma Kore'de daha az satan Sonata modelinin üretimini azaltarak elindeki çipleri tasarruflu kullanmaya çalışıyor.

Son Güncelleme : 01 Mart 2021

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo