Toyota Yavaş Satışlar Nedeniyle Hindistan'da Yaris Üretimini Durdurdu

Ototeknikveri     03 Ekim 2021 02:13

Toyota Yaris, dördüncü neslinin en çok satanlar arasında yer almasıyla Avrupa'da çok popüler bir süpermini. Toyota'nın yavaş satışlar nedeniyle Yaris'i devre dışı bırakmaya karar verdiği Hindistan'da ise durum oldukça farklı. Hatırlatma olarak, ABD, geçen yıl aşamalı olarak kullanımdan kaldırılan Mazda2'ye dayanan farklı bir Yaris türü aldı.

Toyota Yavaş Satışlar Nedeniyle Hindistan'da Yaris Üretimini Durdurdu

Toyota, Yaris'i Hindistan'da 2018'de yalnızca sedan formunda piyasaya sürdü. Üç kutulu model, Asya pazarlarının çoğunda Yaris Ativ veya Vios olarak bilinen, 2013'te piyasaya sürülen ve 2016'da makyajlanan üçüncü nesil Yaris XP150'ydi. Arabaya ön tekerleklere güç veren 1,5 litrelik benzinli bir motor takıldı ve buna beş vitesli düz şanzıman veya CVT ile ve bol miktarda güvenlik donanımı eşlik ediyordu.
 

Üç yıl içinde Toyota, filo satışları da dahil olmak üzere Hindistan'da Yaris'ten yalnızca 19.784 adet satmayı başardı. Bu sayı, modelin Honda City, Hyundai Verna ve Maruti Suzuki Ciaz gibi markaların hakim olduğu bir segmentteki varlığını haklı çıkarmak için yeterli değil ve aynı zamanda müşteriler SUV'lara kaçarken segment küçülüyor.
 

The Economic Times'a göre, bir Toyota sözcüsü "Toyota Kirloskar Motor, Yaris'in 27 Eylül 2021'den itibaren Hindistan'da üretime son verdiğini duyuruyor. Bu hareket, Toyota'nın gelişmiş teknolojiler ve ürün teklifleri aracılığıyla müşteriye sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürün stratejisinin bir parçası." dedi.

Toyota, araç sahiplerine, üretimi durdurulan Yaris'in yedek parçalarının en az 10 yıl süreyle mevcut olacağına dair güvence verdi.
 

Autocar India, Toyota'nın büyük olasılıkla önümüzdeki aylarda Yaris'in yerine Maruti Suzuki Ciaz'ın yeniden yapılandırılmış bir versiyonunu piyasaya süreceğini bildirdi. Bu modelin Yaris adını mı taşıyacağı yoksa yeni bir isim mi alacağı belli değil. Toyota aynı zamanda, yeniden yapılandırılmış bir Maruti Suzuki Baleno olan benzer büyüklükteki Glanza hatchback ve Maruti Suzuki Vitara Brezza'yı temel alan Urban Cruiser SUV'u da sunuyor. Benzer bir notta, Suzuki, sırasıyla Toyota Corolla Sport Tourer ve RAV4'ü temel alan Swace ve Suzuki Across dahil olmak üzere Avrupa'da farklı markalar altında farklı isimler alan Toyota modellerini satıyor.

Son Güncelleme : 03 Ekim 2021

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo