Aston Martin V12 Vanquish'in 20. Yılını Kutluyor

Ototeknikveri     01 Kasım 2021 10:58

Piyasaya çıktığında, Aston Martin V12 Vanquish, İngiliz otomobil üreticisinin bugüne kadar yaptığı en gelişmiş otomobildi. Şimdi, 20 yıl sonra, otomobilin geçmişine bir göz atarak başarılarını kutluyorlar.

Aston Martin V12 Vanquish'in 20. Yılını Kutluyor

Orijinal V12 Vanquish, 2001 Cenevre Otomobil Fuarı'nda yenilikçi yapısı, 6.0 litrelik V12 motoru ve F1'den ilham alan bir kanatlı vites değiştirici ile dünyaya tanıtıldı. Ancak, resmi çıkışını yapmadan önce, otomobil 90'larda "Project Vantage" adı verilen bir konsept olarak hayata başladı. 460 hp (466 PS / 343 kW) gücü ile bugün inanılması güç olsa da, o zamanlar süper otomobillerle kıyaslanıyordu.

Aston Martin Works Başkanı Paul Spires modelle ilgili şunları söyledi: “Orijinal V12 Vanquish, markamız için önemli ve zamanında bir gelişmeyi temsil ediyordu. Bir Aston Martin spor otomobilinden haklı olarak beklenen tüm karakter, stil ve güce sahip harika bir süper GT idi . İlk çıkışından 20 yıl sonra, V12 Vanquish, burada Newport Pagnell'de kutladığımız marka mirasının gururlu bir parçası olmaya devam ediyor. Tarihimizin istisnai bir parçası ve haklı olarak büyük bir gururla bakabileceğimiz bir otomobil.”

Yıllar geçtikçe V12 Vanquish'i, Aston'un şimdiye kadarki en hızlı üretim modeli olan otomobilin daha da yüksek performanslı bir versiyonu olan V12 Vanquish S izledi. V12 Vanquish serisi sonunda 2018'e kadar devam etti ve zaten özel olan bir markanın özel bir otomobilinin sonunu işaret etti.

Spiers sözlerine son olarak şunları ekledi: "Burada, Newport'ta, neredeyse tamamı Buckinghamshire'ın görünüşte çok sakin olan bu köşesinde inşa edilen DB5 gibi ikonlara özellikle vurgu yaparak, bu büyük İngiliz spor otomobil markasının mirasını haklı olarak kutluyoruz. Ancak, orijinal V12 Vanquish gibi bir 'modern klasik' üzerinde hak iddia edebilmek bizim için büyük bir onur ve eminim ki zamanla insanlar bu arabaları önceki DB arabalarına gösterdikleri aynı saygıyla görmeye gelecekler."

Son Güncelleme : 01 Kasım 2021

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo