GM, Elektrikli Otomobillerle Avrupa Pazarına Yeniden Girmek İstiyor

Ototeknikveri     16 Mayıs 2022 08:01

Avrupa, dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından birisi ve elektrikli araçlar son derece popüler hale geliyor. General Motors, birkaç yıl önce Avrupa'yı terk etmiş olabilir (bazı sınırlı ürünleri hariç), ancak pastadan bir parça istiyor ve şirketin CEO'su Mary Barra'ya göre tamamen elektrikli bir marka olarak pazara yeniden girmeye hazır.

GM, Elektrikli Otomobillerle Avrupa Pazarına Yeniden Girmek İstiyor

GM, 2035 yılına kadar tamamen elektrikli bir marka olmayı planlıyor ve Barra, Detroit Free Press ile yaptığı bir röportajda açıkladığı gibi, 5 yıl önce çıktıktan sonra Avrupa pazarına yeniden girme fırsatını kullanmak istiyor.
 

Barra, "Şu anda sahip olduğumuz büyüme fırsatına bakıyoruz çünkü Avrupa'ya tamamen elektrikli bir oyuncu olarak yeniden girebiliriz. Bunu dört gözle bekliyorum." dedi.
 

GM, 2017'de Opel ve Vauxhall'ı 2,2 milyar dolara sattığında yaklaşık 90 yıldır Avrupa'daydı. İki markanın satışı, General Motors'un Kuzey Amerika ve Çin için araç geliştirmeye odaklanmasının yanı sıra elektrikli araçlar geliştirmek için serbest para kazanmasını sağladı. Hem Vauxhall hem de Opel markaları üst üste 16 yıldır para kaybediyordu.


Barra 2017'de "Bu General Motors için zor bir karardı ancak bunun doğru karar olduğuna dair inancımızda birleştik." demişti.
 

Avrupa'dan çıkışın, kârsız markaları yok etmenin yanı sıra, artık pandemi sonrası fark edilen uzun vadeli etkileri de oldu. Kıtada neredeyse hiç varlığı olmayan GM, yüksek benzin fiyatları, Ukrayna'daki çatışmalar ve pahalı hammaddeler gibi otomobil üreticilerinin orada karşılaştığı sorunlardan muaf.Detroit merkezli grup artık Avrupa'da araç üretmese de, Corvette ve bazı Cadillac modelleri hala mevcut olduğu için piyasadan tam olarak çıkmadı, ancak bunlar niş seçenekler olmaya devam ediyor.Barra, GM'nin Avrupa pazarına dönüşü için bir zaman çizelgesi belirtmeyi veya hangi elektrikli araçların sunulabileceğini belirtmeyi reddetse de, plana göre devam ederse, bunu yalnızca elektrikli Cadillac SUV'ler gibi müşteriler için daha çekici olacak daha yaygın ürünlerle yapmak mantıklı olacaktır.

Son Güncelleme : 16 Mayıs 2022

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo