2023 BMW X1 Daha Büyük ve Daha İyi Görünüyor

Ototeknikveri     01 Haziran 2022 02:52

Bu, Bavyeralı şirketin giriş seviyesi SUV'si olan tamamen yeni 2023 X1, veya BMW dilinde "Kompakt Spor Aktivite Aracı". Kompakt diyorlar, ancak yeni otomobil, E90-Touring tabanlı bir crossover olarak piyasaya sürülmesinden bu yana kendisini önemli ölçüde genişleten bir model için her yönde büyüdü.

2023 BMW X1 Daha Büyük ve Daha İyi Görünüyor

Yeni, daha şık dış tasarım ve ekranla doldurulmuş kabine ek olarak, en azından ABD pazarı için X1, önden çekişli güç aktarma organını terk edecek. Amerika'da satılan tüm X1'ler, piyasaya sürüldüğünde tek bir 2.0 litrelik sıralı dört silindirli motorla standart xDrive, yani dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip olacak. Diğer bölgelerde, tamamen elektrikli bir iX1 varyantının daha sonraki bir tarihte satışa çıkması bekleniyor, ancak ABD'ye ulaşması beklenmiyor.
 

X5'i Küçültmüşler

Yeni X1, X7'nin tarzını benimsemekten kaçınıyor ve bunun yerine neredeyse kare şeklinde iki böbrek ızgarayı tercih ediyor. Böbrekler hala devasalar, kusura bakmayın, ancak yukarıda bahsedilen X7 ve XM'nin saldırısının bakış açımızı biraz yumuşatmış olabileceğinden şüpheleniyoruz.

Profilden ve önden X1, yontulmuş bir alt çene ve ters L ışık imzalarıyla X3 ve X5 kardeşlerini taklit ediyor gibi görünüyor. Bel, kardeşlerinden daha dramatik bir şekilde incelirken, alt uçlar siyah plastikle kaplanmış.

Arkaya doğru hareket eden tavan çizgisi, dar bir arka cam üzerinde asılı duran bir spoyler tarafından uzatılıyor. Herkesin zevkine göre olmayabilir, ancak düşük profilli tavan rayları ve yan hava deflektörleri ile birlikte 2023 X1'in hava sürtünme katsayısı 0.27.

Sonuç olarak, genel oranlar bir ipucu veriyor. Özellikle arka tekerlek davlumbazları, her zaman mevcut olan Hofmeister Kink ile birlikte eskisinden daha belirgin, ancak herhangi birinin bir X1'i bir performans arabası veya hafif bir off-roader olarak görme şansı haklı olarak sıfır.

Yeni tasarımın en azından yolcular için daha uygun olduğu söyleniyor ve BMW, ön ve arka koltukta oturanlar için omuz ve dirsek alanında gözle görülür bir artış sunuyor.

Genişleyen iç mekan, kısmen yeni X1'in tüm alanlardaki büyümesine bağlı. Otomobil 43 mm daha uzun (toplam 4400 mm), 22,9 mm daha geniş (toplam 1844,04 mm) ve 43 mm daha yüksek (toplam 1640 mm). 2023 modeli, öncekinden 22.9 mm daha uzun (2692.4 mm) aks mesafesine sahip. İz genişlikleri ise ön ve arkada 20,3 mm artarak 1582,42 mm oldu.

Blue Bay Lagoon, Cape York Green, Utah Orange, Space Silver ve BMW Individual Frozen Pure Grey gibi yeni renkler de var. Jantlar standart 18 inç ancak 19 ve 20 inç seçenekleri de mevcut.
 

İç Mekan iDrive 8, BMW Kavisli Ekran ve Tuhaf Telefon Tutucu ile Geliyor

Sevin ya da sevmeyin, BMW'nin kavisli ekranı kalıcı olacak. Sistem 10,25 inçlik bir gösterge paneli ve 10,7 inçlik bir diyagonal ekrana sahip merkezi bir bilgi ekranından oluşuyor. Ekranlar, sürücüye doğru kıvrılan kesintisiz bir camın arkasında, tek bir ünitede birleşiyor.

Fiziksel düğmelerin hayranlarına kötü haberi vermenin başka bir yolu olduğunu düşündüğümüz dokunma ve kontrole odaklanan BMW iDrive İşletim Sistemi 8 de mevcut.

2023 BMW X1'in iç tasarımının biraz şaşırtıcı bir özelliği de cep telefonu saklama alanı kullanımı. Orta konsolda, cihazınızı kablosuz olarak şarj etme olanağı var, orada olağandışı bir şey yok. Kafayı karıştıran şey ise, bu tutucu telefonu dik tutan ve sürücü ile ön yolcu tarafından görülebilen bir tokayla birlikte sunuluyor. Daha eski modellerin sahipleri, cep telefonlarını bir telefon yuvası aracılığıyla navigasyon ve multimedya için kullanmak isterken, bunlar genellikle gözlerinizi yoldan ayırmamak için ön panelin üzerine yapıştırılır.


Birçok modern araba, Carplay veya Android Auto'yu içeriyor ve bir telefonun görünür olması ihtiyacını ortadan kaldırıyor. BMW'nin telefon tutucuyu kokpitte çok daha aşağı yerleştirmeye karar vermesinin nedeni - sadece sürücünün yol görüşünden uzağa değil, aynı zamanda iki bardak tutucunun arkasına da - şaşırtıcı. Hatta bu özelliğin, mobil cihazı sürücüye görünür kılmak için tasarlandığını da vurguluyorlar.

Telefon saklama alanı bir yana, eşyaları yerleştirmek için kullanılabilecek birçok başka küp var. Kullanışlılık, dört adet USB-C bağlantı noktasının yanı sıra hem orta konsolda hem de kargo alanında bulunan 12V'lik bir elektrik prizi ve standart ortam aydınlatmasıyla genişletiliyor. BMW'nin Alexa tarzı asistanı, artırılmış görünüm haritaları, OTA güncellemeleri, bir dijital anahtar ve hatta bir iç kamera ile çok sayıda teknik özellik de var. Otomobilin durumunu kontrol etmek için kameraya BMW uygulaması aracılığıyla erişilebiliyor.

Bu özellik uzaktayken veya hareket halindeyken yolcuların fotoğraflarını çekmek için kullanılıyor.

Bununla birlikte, şanzımanınızı geleneksel olarak çalıştırmanın zaman içinde kanıtlanmış yönteminin hayranları hayal kırıklığına uğrayacak. X1, geçiş tarzı bir vites seçici için geleneksel bir vites kolundan vazgeçiyor. Seçicinin yanında, ses kontrolü de dahil olmak üzere diğer işlev anahtarları var.
 

Hepsine Hükmeden Tek Motor (Amerika'da)

2023 X1 xDrive28i, revize edilmiş 4 silindirli 2.0 litrelik bir motorla geliyor. Şimdi, sıkıştırma strokunun bir kısmı sırasında emme valfini açık bırakan ve sıkıştırmanın piston yerine turbonun basıncına karşı gerçekleşmesine izin veren bir miller yanma döngüsü içeriyor. Ayrıca, yeni bir ikili (doğrudan ve portlu) enjeksiyon sistemi ve revize edilmiş bir yanma odası geometrisi var.

Motor şimdi 4.500–6.500 dev/dak arasında 241 hp (245 PS / 183 kW) güç üretiyor ve tork 1.500–4.000 dev/dak arasında 400 Nm değerine yükseltildi. 7 vitesli bir DCT ile birleştiğinde, X1, 6,2 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Güç dört tekerleğe de yönlendiriliyor ve vites kutusu rota topografinize göre daha iyi vites değiştirmek üzere optimize edilmiş. Bu, yokuş yukarı gidiyorsanız vites tutacağı ve yokuş aşağı gidiyorsanız yanaşacağı anlamına geliyor. M Sport paketle donatılmış araçlarda, standart 18 inç jantlara veya isteğe bağlı olarak 19 inç ve X1 için ilk kez runflat lastikli 20 inç jantlar var. Ayrıca "mümkün olan en çabuk hızlanma" için aktarma organları ve şasi ayarlarını optimize eden "Sport Boost" işlevine sahip direksiyondan vites değiştiriciler bulunuyor.
 

Şasi İyileştirmeleri

2023 BMW X1 xDrive28i için bir ilk olan, sürüş yüksekliğini 0,6 inç azaltan ve daha hızlı hıza duyarlı bir direksiyon rafı ekleyen isteğe bağlı uyarlanabilir M süspansiyona ek olarak BMW, tork yönlendirmesini azaltmak ve ağırlıktan tasarruf etmek için standart ön ve arka aks bileşenlerini geliştirdiklerini söylüyor.

Arka süspansiyon sistemi üç bağlantılı bir tasarıma sahip ve viraj denge çubuğu yuvaları artırılmış ön yüke sahip. Bu arada, yeni bir tekerlek yatağı tasarımı hem sürtünmeyi hem de ağırlığı en aza indiriyor.

Yeni BMW X1 artık kendi segmentinde benzersiz olduğu söylenen aktüatöre yakın tekerlek kayma sınırlaması ile birlikte geliyor. Çekiş kontrolünün motor yönetimine entegre edilmesini sağlıyor, bu da düzeltmelerin on kata kadar daha hızlı uygulanabileceği anlamına geliyor.
 

2022'nin 4. Çeyreğinde Satışta

2023 BMW X1 xDrive28i, bu yılın son çeyreğinde ABD'li müşterilere satışa sunulacak. Fiyatlar 38.600 $ ile başlayacak.

Son Güncelleme : 01 Haziran 2022

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo