Elektrikli Araçlar İçin Yeni ÖTV Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Ototeknikveri     05 Temmuz 2022 01:29

Geçtiğimiz günlerde meclise sunulan elektrikli araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle pek çok elektrikli otomobilin fiyatında büyük indirim yaşanması bekleniyor.

Elektrikli Araçlar İçin Yeni ÖTV Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi
- A +
Yorum yaz

İlgili Haberler

Ülkemizde elektrikli otomobillere uygulanan ÖTV oranı, elektrikli otomobillere teşviki zayıflatırken geçtiğimiz günlerde buna bir çözüm olabilecek yasa teklifi gelmişti. Torba yasaya dahil edilen o düzenlemede elektrikli araçların ÖTV oranları yeniden belirleniyordu. Teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen oylamada kabul edilmişti.

 

Söz konusu düzenleme ile birlikte motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL altında olan araçlarda ÖTV, %10 olarak uygulanacak. 160 kW altı, ancak matrahı 700 bin TL ve üstü olan araçlarda %40; 160 kW üstü ve matrahı 750 bin TL’yi geçmeyenlerde %50, geçenlerde ise %60 olarak belirlenecek. Yeni ÖTV düzenlemesi, bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Motor gücü 160 kW’ı geçmeyenlerde

Matrah 700 bin TL’nin altında ise %10 ÖTV

Üstünde ise %40 ÖTV

 

Motor gücü 160 kW’ı geçenlerde

Matrah 750 bin TL’yi aşmıyorsa %50 ÖTV


Bu sınırlara girmeyen diğer tüm elektrikli otomobillerde %60 ÖTV uygulanacak.


Yeni düzenleme medyada özellikle yerli otomobil Togg’a teşvik olarak yorumlanırken, aslında konu bundan çok daha kapsamlı durumda. Yukarıdaki düzenlemeyle birlikte henüz fiyatı bilinmeyen, dolayısı ile hangi ÖTV diliminde yer alacağı tahmin edilemeyen Togg’un dışında halihazırda ülkemizde satılmakta olan pek çok elektrikli otomobilde büyük indirimler görülecek. Elektrikli otomobil fiyatları, piyasa fiyatlarına göre daha teşvik edici olacak. Bu da Türkiye’nin Ekim 2021’de kabul ettiği Paris İklim Anlaşması ve 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşmasında yardımcı olacak. Zira bir önceki ÖTV güncellemesi, elektrikli otomobillerin fiyatlarını bir hayli yükseltiyordu:

 

Bugüne kadar yürürlükte olan yasalara göre ÖTV nasıl uygulanıyordu?


Motor gücü 85 kW’ın altında olan araçlar için %10


Motor gücü 85 - 120 kW arası olan araçlar için %25


Motor gücü 120 kW ve üzeri olan araçlar için %60

Son Güncelleme : 05 Temmuz 2022

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo