YENİ HONDA C-RV 1.6 DİZEL İ-DTEC'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ AYRINTILARI

Ototeknikveri     15 Temmuz 2013 02:07

Honda, beklenen modeli C-RV 1.6 i-DTEC\'in teknik özelliklerini yayınlası

YENİ HONDA C-RV 1.6 DİZEL İ-DTEC'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ AYRINTILARI

Geçtiğimiz aylarda ülkemizde 2.0 litrelik benzinli motor, otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte satışa sunulan, yeni Honda C-RV'nin, 1.6 litrelik dizel motora sahip versiyonu olan 1.6 i-DTEC'in teknik özelllikleri ve ayrıntıları ortaya çıktı. İlk kez Mart ayında yapılan Cenevre Otomobil Fuarında sergilenen CR-V 1.6 i-DTEC ile ilgili olarak, önden çekişli ve manuel şanzımanlı olacağının yanında 120 hp güç ve 300 Nm tork üreten 1.6 litrelik dizel motoru ile 119 gr/km'lik emisyon değerleri sunacağı biliniyordu.

Avrupa pazarınde özellikle düşük emisyonlu dizel motorlar için artan müşteri talebi karşılamak için yeni geliştirilen 1.6-litre i-DTEC motor, ilk olarak Civic 1.6 i-DTEC'te kullanıldıktan sonra yeni CR-V'de de görev yapmaya başlıyor. Honda'nın Avrupa için özel geliştirdiği bu model, markanın İngiltere'deki Swindon tesislerinde üretilecek ve satış rakamlarında önemli bir paya sahip olacak. 1.6 litrelik dizel motordan günde 500 adete kadar üretebilme kapasitesine sahip tesisler iki vardiya çalışarak Avrupa'da ki ihtiyacı karşılamaya çalışacak. 138 saniyede üretilebilen 1.6 litrelik yeni dizel motor, 2.2 litrelik i-DTEC ile aynı hatlarda üretilecek. Uygun fiyatlı SUV'lara olan talebin artması, C segmentindeki kompakt SUV'ların %25'inin düşük hacimli motor ve manuel şanzımanla birlikte sunuluyor olmasına yol açtığından, Honda'da 1.6 litrelik dizel motoru ile sınıfının en düşük tüketim ve misyon değerleri ile öne çıkan CR-V 1.6 i-DTEC ile pastadan daha büyük bir pay alabilmeyi hedefliyor. 

Motorun ayrıntıları için lütfen tıklayınız.

Bir otomobilin performansını ve SUV'un işlevselliğini bir arada sunma hedefinde olan CR-V, 1.6 litrelik dizel motoruyla düşük kullanım giderleri ve düşük emisyon değerleri sunuyor. Bazı ülkelerde vergi açısında avantaj sağlayan düşük emisyon değerleri şu an için ülkemizde çevreye katkısının yanında kullanım giderleri açısından bi anlam ifade etmese, aracın 4.5 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri ilgi çekiyor. Önden çekiş ve düşük motor ağırlığı ile 2.2 litrelik dizel motora ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip CR-V'den 116 kg daha hafif olan 1.6 i-DTEC'in ağırlığı ise 1541 kg. 

Civic 1.6 i-DTEC'te kullanılan 6 ileri manuel şanzımanın kullanıldığı yeni CR-V 1.6 i-DTEC segmentinin en iyi şanzıman verimine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Tüm oranları birebir Civic ile aynı olan CR-V'nin şanzıman, Civic'te 3.571 olan son dişli oranının 4.352'ye çıkarılmasıyla CR-V'ye uygun hale getirilmiş. 2.2 litrelikCR-V'nin şanzımanına göre 7 kg daha hafif olan CR-V 1.6 i-DTEC'in şanzımanı, sessiz olması, pürüzsüz geçişler sunması ve verimli olabilmesi için geliştirilmiş. 

Yeni Honda CR-V 1.6 i-DTEC'in resim galerisi için lütfen tıklayınız.

CR-V 1.6 i-DTEC'te sunulan ön konsolda yer alan yeşil bir düğme ile aktif hale getirilebilen ECON modu, maksimum verimlilik için, sıcaklık ve neme bağlı olarak klima sisteminin daha verimli çalışmasını sağlayabiliyor. Klima kompresörünü kontrol eden ve fana giden voltajı düşürerek, motora binen yükü azaltan sistem, bu sayede yakıt eknomosine olumlu katkı sağlayabiliyor. İkinci jnerasyon İnsight modelini geliştiren Honda mühendisleri sürüş tarzının yakıt tüketimi üzerine %15 oranında etki yaptığını analiz ettiklerinde Eco Asist adlı teknoloji ile sürücüyü ekonomik sürüş için yönlendiren bir sistem geliştirmişler. CR-V 1.6 i-DTEC'te de yer alacak bu sistem, ön konsolda yanan farklı renklerdeki ışıkla sürcünün kullanım tili hakkında bilgi verebiliyor. Ani hızlanma ve yavaşlama durumlarında beyaz ışık yakan sistem, sakin sürüşler ve yumuşk hızlanma ve yavaşlamalarda yeşil ışık yakarak sürücüy bilgilendirip, ekonomik sürüşe teşvik ediyor. Honda'nın Idle Stop  adını verdiği start/stop sisteminin de yardımıyla 58 litrelik yakıt tankıyla 1289 km'lik menzile ulaşabilen CR-V 1.6 i-DTEC, maksimum olarak 182 km/s hıza ulaşabiliyor. 0'dan 100 km/s hıza ulaşmasının 11.2 saniyede tamamlayan CR-V 1.6 i-DTEC, 0'dan 400 metre mesafeyi 17.74 saniyede alabiliyor. Esneklik değerleriyle de başarılı bir görüntü veren CR-V 1.6 i-DTEC, 4 viteste 60 km/s hızadan 100 km/s hıza 8.2 saniyede ulaşabiliyor. 100 km'lik bir kullanımda şehir içinde 4.8 litre yakıt tüketen CR-V 1.6 i-DTEC, aynı mesafe şehir dışında lındığında 4.3 litre yakıt harcıyor. Bu değerler ile CR-V 1.6 i-DTEC'in ortalama yakıt tüketimi 4.5 litre olarak ortaya çıkıyor. 

Yeni Honda CR-V 1.6 i-DTEC'in ayrıntılı teknik özellikleri için lütfen tıklayınız.

 

Son Güncelleme : 15 Temmuz 2013

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo