2025 Fiat 500X: Yeni Nesil İtalyan Yeteneğini Koruyor ve Kompakt SUV'lerle Rekabet Edecek Boyutta Büyüyor

Ototeknikveri     10 Ekim 2022 12:21

Fiat, daha fazla segmente yayılmak için Stellantis'in alet kutusunu kullanan yeni bir model çılgınlığı planlıyor.

2025 Fiat 500X: Yeni Nesil İtalyan Yeteneğini Koruyor ve Kompakt SUV'lerle Rekabet Edecek Boyutta Büyüyor

Fiat, daha fazla segmente yayılmak için Stellantis'in alet kutusunu kullanan yeni bir model çılgınlığı planlıyor. Yeni gelenler arasında, 2024'te selefine kıyasla daha büyük bir ayak izi ile piyasaya sürüleceği ve onu popüler ve oldukça rekabetçi kompakt SUV segmentinde konumlandıracağı söylenen tamamen yeni ikinci nesil Fiat 500X'i bekliyoruz.

 

Fiat 500X, halen eski FCA Small Wide platformunu temel alan mevcut Stellantis SUV portföyündeki en uzun süre çalışan modellerden birisi. Aslında SUV, 2014 yılında Jeep Renegade'in bir kardeşi olarak tanıtıldı ve bir dizi stil güncellemesi ve mekanik güncellemenin ardından, en önemlisi 2018'de bir makyaj alacak şekilde satışa sunuldu. 500X'in tasarımı kuşkusuz iyi yaşlanmış olsa da, piyasada bunca yıldan sonra temiz bir sayfa tasarımının zamanı geldi.

 

Fiat, 2027 yılına kadar yeni bir süpermini ve üç yeni crossover modelini tanıtacağını doğruladı. B-SUV segmentinde 500X'in rolünü üstlenen “şık ve şehirli” bir Fiat 600'ün de bunlar arasında olacağı söyleniyor. Yine de ortadan kaybolmak yerine, yeni nesil 500X'in mevcut modelin 4.248 mm'den daha cömert 4.400 mm'ye kadar büyümesi ve C-SUV segmentine geçmesine yardımcı olması bekleniyor. Benzer bir şey büyük olasılıkla eşdeğer Jeep Avenger ve daha büyük yeni nesil Renegade ile olacak.

Fiat 500X'in kamufle edilmiş prototiplerini sokaklarda görmediğimiz için stil hakkında konuşmak için henüz erken olsa da, dijital sanatçılar İtalyan markasının gelişen tasarım diline dayalı olarak SUV'nin spekülatif yorumlarını oluşturdular. Yeni 500 EV'nin ima ettiği gibi, Fiat, tam LED aydınlatma ünitelerinde modern stil ipuçlarıyla aşılanmış 500X'in retro havalı hatlarını büyük olasılıkla koruyacak. Fiat kısa süre önce basitleştirilmiş bir donanım yapısı duyurdu, bu nedenle şirketin şu anda sunulan performanslı Sport, maceracı Cross ve şık Cabrio dahil olmak üzere 500X'in tüm farklı çeşitlerini sürdürüp sürdürmeyeceğini bilmiyoruz.

Daha büyük ayak izi, kabin alanı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak. Böylece yeni 500X, arkadaki yolcular için daha fazla alan ve eşyaları için daha büyük bir bagaj ile daha aile dostu hale gelecek. Fiat'ın portföyündeki standart teknoloji, dijital bir kokpit, en son bilgi-eğlence sistemi ve 500X'i rekabetin yeni üyeleriyle eşit hale getiren bir dizi ADAS ile ekipmana dahil edilecek.

 

Stellantis Temelleri Üzerine Uygun Fiyatlı Kompakt SUV

Tasarım hala gizli tutulurken, yeni 500X'in temelleri ile ne olacağını tahmin etmek kolay. FCA kaynaklı tüm bileşenler, mevcut nesille birlikte ölecek ve yerini Stellantis'in daha modern bir platformu alacak. En makul senaryo, Fiat'ın daha büyük EMP2 yerine geliştirilmiş CMP/eCMP mimarisinin genişletilmiş bir versiyonunu kullanması. Bu, yeni Fiat 500X'i Citroen C4 ve C4 X kompakt modellerine kardeş yapacak ve çoğu rakip C-SUV'den daha uygun fiyatlı olmasını sağlayacak.

Güç aktarma organları açısından, yeni 500X elektrifikasyona odaklanacak. Hem Peugeot'nun güncellenmiş 1.2 PureTech'i hem de Fiat'ın 1.5 Firefly'ı artık daha düşük yakıt tüketimi ve azaltılmış CO2 emisyonu için 48V'luk bir sistemle eşleştirildiğinden, en az bir yarı hibrit seçeneği olacak. Pil sayesinde yanmalı motorun kapalı olduğu uzun süreler, belirli sürüş senaryolarında aracın boşta çalışmasına izin verecek.


Fiat, 2030 yılına kadar sadece elektrikli otomobillere geçmek istiyor, bu nedenle yeni 500X'in tamamen elektrikli bir çeşidi olacağını varsaymak güvenli. İkincisi, bir dizi modelde zaten kullanılan 54 kWh pilin yanı sıra, Stellantis'in 154 hp (156 PS / 115 kW) ve 260 Nm tork üreten yakın zamanda yükseltilmiş elektrik motoruyla donatılabilir.

 

Tamamen yeni Fiat 500X, yalnızca mevcut modelin yerini almakla kalmayacak, aynı zamanda eskiyen Tipo ve tüm gövde tipi versiyonlarının dolaylı olarak yerini alacak ve Fiat'ın kompakt segmentteki çok yönlü teklifi haline gelecek. Modelin 2024'te tanıtılacağı ve 2025'te piyasaya sürüleceği söylentileri var. Stellatis'in son yatırımını takiben üretim muhtemelen Sırbistan'ın Kragujevac kentinde gerçekleşecek.

 

Not: Bu haber, Jean Francois Hubert/SB-Medien tarafından CarScoops için oluşturulan yeni nesil Fiat 500X'in Fiat veya Stellantis ile ilgisi olmayan spekülatif sunumlarını içerir.

Son Güncelleme : 10 Ekim 2022

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo