Opel 160. yılını kutluyor

Ototeknikveri     06 Kasım 2022 12:34

Bu yıl itibarıyla kendini tamamen elektrikliye geçişe adayan Opel, farklı elektrikli güç-aktarma çeşitlerine sahip geniş bir model yelpazesini geleceğe hazırlıyor.

Opel 160. yılını kutluyor
- A +
Yorum yaz

İlgili Haberler

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Opel'i 160 yıl önce Rüsselsheim'da kuran Adam Opel, uluslararası alanda farklı sektörlerde aktif olan, başarılı bir şirketin temellerini de atmış oldu. 1862 yılında dikiş makinesi üretmeye başlayan Opel, dünyanın en büyük bisiklet üreticisi ve ardından uluslararası üne sahip bir otomobil markası haline geldi.

 

Marka, bulunduğu dönemin yeniliklerini ve modern Alman teknolojilerini ürünlerine entegre ederek herkes için ulaşılabilir hale getiriyor. 'Opel tarafından üretildi' felsefesi, markanın tüm ürünlerini farklı kılıyor ve bu felsefe bugün hala geçerliliğini koruyor.

 

Günün koşullarına ve gelişen teknolojiye hızlı adapte olan Opel, 2022 itibarıyla kendini tamamen elektrikliye geçişe adarken, bu kapsamda farklı elektrikli güç-aktarma çeşitlerine sahip geniş bir model yelpazesini geleceğe hazırlıyor.

 

- Adam Opel, 1863'te amcasının kullanılmayan ahırında ilk kendi üretim tesisini kurdu

Verilen bilgiye göre, ilk dikiş makinesinin montajı aylar sürerken, ilk dikiş makinesini Rüsselsheim'daki usta terzi Hummel satın aldı ve 40 yıl boyunca aynı makineyi kullandı. O zaman bile markanın sloganı 'Opel, güvenilir' oldu.

 

Adam Opel, 1863'te amcasının kullanılmayan ahırında ilk kendi üretim tesisini kurdu. Sonraki yıllarda dikiş makinesi işi gelişti ve Opel büyüdü. Adam Opel, 1868'de iki katlı bir üretim holü, buhar makinesi ve yanında konut ve ofis binası olan yeni bir fabrika binası inşa etti. Taşındığında şirkette 40 kişi çalışıyordu. Adam Opel, aynı yıl sadece ev işleriyle değil, şirketin muhasebesiyle de ilgilenen eşi Sophie ile evlendi. Bireysel istekleri yerine getirmesi ve özel gereksinimler için özel dikiş makineleri tasarlaması nedeniyle Opel'in üretim rakamları hızla arttı.

 

Fabrika, 1886 yılında 18 bin makine üretti. Şirket, Almanya'nın en büyük dikiş makinesi üreticilerinden biri haline geldi ve Avrupa'ya ürün ihracat etmeye başladı.

 

Sanayileşme, 1880'lerde Opel ailesine daha fazla iş fırsatı sundu. Adam Opel, 1884’te Paris'e yaptığı bir gezide yüksek-tekerlekli bisiklet ile tanıştı.

 

Daha önce dikiş makinelerinde olduğu gibi Opel, bisikletlerinde de modern teknolojiyi benimsemekte hızlı davrandı. 1888'de, Rüsselsheim'da bisiklet üretiminin başlangıcını belirleyen yüksek-tekerlekli bisikletin yerini modern küçük tekerlekli bisiklet aldı.

 

1890 yılına kadar 2 bin 200 adet iki tekerlekli satıldı. Adam ve Sophie'nin 5 oğlu, bisiklet yarışlarında elde ettikleri 550’nin üzerinde zaferle kendi davalarının en iyi elçileri oldu.

 

1920'lerde Opel, dünyanın en büyük bisiklet üreticisi haline geldi. O Yıl 15 bin bisiklet bayisi Rüsselsheim'da üretilen Opel marka bisikletleri sattı. 1923'te montaj hattının devreye girmesiyle her yedi saniyede bir üretim hattından bir bisiklet üretilmeye başlandı.

 

- 1899'da Opel otomobil üretmeye başladı

Adam Opel, 1895 yılında öldükten sonra 5 oğlu şirketi daha da ileriye taşımak üzere şirket tarihindeki belirleyici adımı attı ve 1899'da otomobil üretimine başladı.

 

Opel, kısa sürede endüstrinin öncülerinden biri oldu. Şu anda ise dünyanın gelenek bakımından en zengin ve köklü otomobil üreticilerinden biri konumunda bulunuyor.

 

Alman marka, 21 Ocak 1899'da Friedrich Lutzmann'dan Dessau'da bulunan 'Anhaltische Motorwagenfabrik'i satın aldı, aynı yıl 'Patent-Motorwagen System Lutzmann' ile Rüsselsheim'da otomobil üretmeye başladı.

 

1906'da 1.000'inci araç üretildi. Şirket, ertesi yıl imparatorluk sarayına atandı ve böylece bir sonraki atılımını yapmış oldu. Opel, asıl atılımını 1909'da küçük 4/8 hp 'Doktorwagen' ile yaptı ve otomobilin yaygınlaşmasında rol oynadı.

 

- Modern, yenilikçi ve herkes için ulaşılabilir modeller

Opel, takip eden yıllarda trendleri belirleyen bir marka oldu. Konfor, güvenlik ve en yeni teknolojiler her zaman markanın önceliği konumunda bulunurken, marka, bu süreçte ulaşımı herkes için erişilebilir kılma temel felsefesinden ödün vermeden gelişmeye devam etti.

 

Adam Opel, 160 yıl önce ilk olarak ürettiği dikiş makineleriyle müşterilerini memnun etmişti. Opel, bugün ise pazarda müşterilerine modern ve yenilikçi ulaşım çözümleri sunuyor. Marka, bugün farklı elektrikli araç çözümlerine sahip bulunuyor.

 

Opel Corsa ve Mokka gibi çok satanlar dışında hafif ticari üçlüsü Combo, Vivaro ve Movano da elektrikli versiyona sahip. Opel Grandland ve Opel Astra modellerinin hibrit versiyonları ise ürün ailesinde mevcut.

 

Markanın elektrikli modellerini ise Opel Vivaro-e HYDROGEN tamamlıyor. 15 yaş ve üstü genç sürücüler, iki kişilik dört tekerlekli bisiklet statüsünde yer alan Opel Rocks-e sayesinde elektrikli ulaşım yolculuğuna şimdiden başlayabiliyor.

Son Güncelleme : 06 Kasım 2022

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo