YENİ AUDİ A3 SEDAN FİYATI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Ototeknikveri     22 Haziran 2014 04:54

Yeni Audi A3 Sedan\'ın teknik özellikleri ve fiyatı belli oldu

YENİ AUDİ A3 SEDAN FİYATI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Audi'den yapılan resmi açıklamaya ile yeni A3 sedan ile ilgili soru işaretlerinin çoğu ortadan kalkmış oldu. Coupe görünümlü bir sedan olan araç premium kompakt sedan sınıfında yer alarak Mercedes yeni CLA ile rekabet edecek. Tornado çizgisi adı verilen tasarım anlayışının bir ürünü olan yeni A3 sedan'ın tüm yan yüzeylerinde yansımalı ışıklı kenarlar oluşması sağlanmış. 4.46 metre uzunluğa sahip yeni A3 sedan'ın aks mesafesi ise 2.64 metre olarak açıklanıyor. Araca yandan bakıldığında alt bölümdeki çizginin A3 hatchback'e göre daha fazla eğimle yükelmesi dikkat çekiyor. Hatchback kardeşine göre A3 sedan'ın yan yüzeyleri daha fazla kavisli olup, tekerlek yuvalarının daha geniş olması diğer farklılıklar olarak karşımıza çıkıyor. A3 sedan'ın 1.8 metrelik genişliği A3 hatcback'ten 11 mm daha fazla iken aracın yüksekliğinin 9 mm daha alçak olması sportif dizayn için baş mesafelerinden feragat edildiğini gösteriyor. Yeni A3 sedan'ın ön tamponu, hava girişi, tek çerçeveli ızgarası ve motor kaputunda kullanılan bağımsız çizgiler aracın şık görünmesine katkı sağlıyor. Arka kısımda ise bagaj kapağına entegre edilmiş  spoyler ve şık tasarımı ile otomobilin yatay çizgilerini vurgulayan arka farlar öne çıkıyor. Farlardaki LED teknolojisi ise opsiyonel donanım olarak sunulacak. 

YENİ AUDİ A3 SEDAN SATIŞTA HABERİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

1.4 litrelik TFSI motora sahip A3 sedan'ın toplam ağırlığı 1250 kg olarak açıklanıyor. Sıcak şekillendirilmiş metallerin ağırlıklı olarak yolcu kabininde kullanılmasıyla hem düşük ağırlık hem de yüksek mukavemet elde edilmiş. Bu sayede araç rijit, çarpışmalarda güvenli ve sessiz bir karosere kavuşmuş. Audi hafifletme çalışmalarını iç mekan ve motorda da uygulaış. Alüminyum bloğa sahip dört silindirli motorun ağırlığı sadece 100 kg olarak açıklanıyor. 

İlk aşamada Almanya ve Avrupa'da piyasaya sunulacak A3 sedanlarda üç farklı dört silindirli motor yer alacak. Tamammen yeniden dizayn edilen bu motorlar, direkt enjeksiyon sistemleri, turbo besleme sistemleri, gelişmiş termal yönetim sistemleri ve start-stop sistemlerine sahip olacak. Motor gamı ve şanzıman seçeneklerine yenilerinin ekleneceğini belirten Audi yetkilileri iki baz motor seçeneğinin ekleneceğinin altını çiziyorler. Bu seçeneklerin 1.2 TSI ve 1.6 TDI olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. 

Yeni Audi A3 Sedanı incelemek için lütfen tıklayınız.

A3 sedan'ın ilk etapta motor gamındaki tek dizel seçenek 150 hp güç ve 320 Nm tork üreten 2.0 TDI motor olacak. Bu motor sayesinde A3 sedan 0'dan 100 km/s hıza 8.7 saniyede ulaşacak ve aracın maksimum hızı 220 km/s olacak. 100 km boyunca ortalama 4.1 litre yakıta ihtiyaç duyacak A3 sedan 2.0 TDI'ın karbondioksit emisyonu ise 108 gram/km olarak açıklanıyor. En fazla talep görmesi beklenen seçenek ise 140 hp güç ve 250 Nm tork üreten 1.4 TFSI motora sahip A3 sedan. Bu motor Volkswagen grubunda ve A3 sportbacklerde yer alan silindir kapatma fonksiyonu olan COD (cylinder on demand) sistemi sayesinde yakıt ekonomisi vaad ediyor. Bu motor sayesinde A3 sedan 0'dan 100 km/s hıza 8.4 saniyede ulaşacak ve aracın maksimum hızı 213 km/s olacak. 100 km boyunca ortalama 4.7 litre yakıta ihtiyaç duyacak A3 sedan 1.4 TFSI'ın karbondioksit emisyonu ise 109 gram/km olarak açıklanıyor. Son seçenek ise 180 hp güç ve 250 Nm torka sahip 1.8 TFSI olacak. Bu motor sayesinde A3 sedan 0'dan 100 km/s hıza 7.3 saniyede ulaşacak ve aracın maksimum hızı 235 km/s olacak. 100 km boyunca ortalama 5.6 litre yakıta ihtiyaç duyacak A3 sedan 1.8 TFSI'ın karbondioksit emisyonu ise 129 gram/km olarak açıklanıyor. Motor seçeneğine bağlı olarak altı ileri oranlı manuel şanzıman yada S tronic şanzıman seçeneğine sahip olacak yeni A3 sedan S tronic ile kesintisiz sürüş keyfi vaad ediyor.  Direksiyondaki kulakçıklar yada vites kolundan manuel de kontrol imkanı sunan S tronic sahip olduğu sport modunda daha yüksek devirlerde vites değiştirerek hızlı bir sürüş imkanı da sunuyor.
 
Yeni Audi A3 sedan'nın geliştirilmesnde şasi mühendisleri oldukça fazla çalışmışlar. Ön süspansiyonlar biraz öne alınarak ve motorlar arkayadoğru 12 derecelik eğim yapacak şekilde monte edilerek aracın ön ve arka tekerleklere olan ağırlık dağılımının 60 / 40 olması sağlanmış. Motor hacmine göre biraz değişiklik gösterebilen bu değer aracın dengeli bir sürüş dinamiği göstermesini sağlıyor.  Alüminyum şasiye bağlanan MacPherson tasarımı olan ön süspansiyonlar alüminyum döküm ve A-kollarına sahip. Arkada ise çelik travers, yaylar ve amortisörler kullanan dört bağlantı kollu süspansiyon yer alıyor. Elektromekanik destekli direksiyon sistemi hassas ve verimli çalışma karakterine sahip. Ambition ve S line serilerinde kullalıan spor süspansiyon ise aracın yükseliğinin 25 mm azalmasını sağlıyor.  Standart araçlarda 16 ile 18 inç arasında değişecek jant seçenekleri sunulurken quattro modelinde 19 inçlik jant opsiyonu bulunacak. Ön fren diskleri içten havalandırmalı olacak A3 sedanların sunulacak elektronik stabilizasyon kontrol sistemi, elektronik diferansiyel kilidini de içerecek. Bu sayede hızlı girilen virajlarda içte kalan ön tekerelğin hızı azaltılarak daha iyi viraj ve direksiyon hakimiyeti sağlanacak.
 
425 litrelik bagaj hacmine sahip olacak A3 sedanda sunulacak opsiyonel sürücü destek sistemleri ise dikkat çekiyor. Adaptif hız sabitleyici olan ACC sstemi 150 km/s hıza kadar aktif olacak ve S tronic ile birlikte alındığında şehir içindeki dur kalklarda da aktif olarak kulanılabilecek. Şu an için Avrupa'da 1.4 TFSI'ın 25.000 euro'luk etikete sahip olacağı açıklanan A3 sedan'ın bu yıl sonuna doğru satışa sunulması beklenen ülkemizde 80.000 TL bandında bir etikete sahip olacağını beklemek yanlış olmaz.
 
 
 

 

Son Güncelleme : 22 Haziran 2014

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo