İngiliz Firmadan Çığır Açan Rotary Motor

Ototeknikveri     19 Eylül 2016 03:52

Advanced Innovative Engineering 120 hp gücünde rotary motor geliştirdi.

İngiliz Firmadan Çığır Açan Rotary Motor

İngiliz Advanced Innovative Engineering (AIE) firması standart rotary motorlardan daha verimli ve dayanıklı olması beklenen rotary bir motor geliştirdi. Lichfield merkezli firma 120 hp motorunu geçen hafta Millbrook Düşük Karbonlu Taşıtlar etkinliğinde özel üretim bir üstü açık spor otomobilin içerisinde tanıttı. 650S rotary motorun boyutu ve ağırlığı dört silindirli pistonlu motorun yarısı kadar olacak ve “kendinden hava basınçlı rotor soğutma sistemi” (Self-Pressurising-Air Rotor Cooling System) adı verilen patentli bir teknolojiye sahip olacak. Bu mühendislik çözümü yüksek aşınma ve yakıt tüketimi gibi rotatif motorların en sık rastlanan problemlerini ısı tahliyesi ve termal verimlilikteki iyileştirmelerle çözecek. Bu sayede motorun ömrü uzayacak, yakıt tüketimi azalacak, performans yükselecek. AIE, yeni motorun diğer tüm rotatif motorlardan daha verimli olduğunu iddia ediyor.

AIE idari direktörü Nathan Bailey tanıtımda “650S bir İngiliz spor otomobiline pistte güç veren ilk tek rotorlu motor olarak tarih yazıyor. AIE ileri teknoloji ve gelişmiş mühendislikle rotatif motorların hafif, verimli güç aktarım mekanizmaları olarak otomotiv sektörüne inovatif çözümler getirebileceğini kanıtladı.” diye konuştu.

 

Firma motorun halen erken geliştirme safhasında olduğunu, üretime girdiğinde maksimum performansı yakalayacağını belirtti ancak üretimin ne zaman başlayacağı bilgisini vermedi. Motorun tanıtımı konsepte ilgi çekmek amaçlıydı.

Rotary motorların dönüşü

Rotary motorlar geçen yıl bir rotatif konsept otomobilin tanıtılmasından beri yeniden ilgi görmeye başladı. Geçmişinde en çok rotary motor üreten firmalardan birisi olan Mazda RX-Vision konseptini 2015 yılında Tokyo otomobil fuarında sergiledi. Japon otomobil üreticisi teknik detaylar vermekten kaçınırken, otomobilin motorunun hibrit sistemler ya da turboşarjlar ile de kullanılabileceğini ve önceki rotatif motorlarda yaşanan en önemli üç sorunu yani yakıt ekonomisi, emisyonlar ve dayanıklılık sorunlarını çözdüğünü ifade etmişti.

Son Güncelleme : 20 Eylül 2016

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo