Volkswagen’in 2016 Dizelleri Temiz Çıktı

Ototeknikveri     24 Eylül 2016 05:33

Avrupa’da çevre koruma örgütü “Transport and Environment” tarafından yapılan bağımsız bir emisyon araştırması Volkswagen’in yeni dizel motorlarının piyasanın en temizleri olduğunu ortaya koydu. Bir başka ifadeyle, temiz emisyon konusunda piyasadaki tüm markalar daha önce testlerde hile yaptığı ortaya çıkan Volkswagen’in bile gerisinde kaldı.

Volkswagen’in 2016 Dizelleri Temiz Çıktı

Volkswagen hala dieselgate emisyon skandalının yaralarını sarmaya çalışırken, firmanın 2016 yılı dizel motorları test edilen diğer tüm markalardan daha temiz çıktı. Öte yandan, piyasanın en temizi çıkan Volkswagen motorları dahi hala Euro 6 standartlarının (80 mg/km) iki kat üzerinde Nox emisyonuna sahip. Bu da Euro 6 standartlarına uyum sağlamanın firmalar için ne kadar zor olacağını gösteriyor. Çalışma, Avrupa yollarındaki Euro 6 uyumlu dizel otomobillerin üçte ikisinin gerçek sürüş koşullarında Nox emisyonlarının izin verilenin üç katı fazla olduğunu ortaya koydu. Volkswagen’den sonra en temiz üç marka Seat, Skoda ve Audi oldu. Bu VW Grup markalarını BMW, Mini ve Mazda takip etti.

 

Bazı otomobil markalarının EU6 dizel motorlarının emisyonları yasal sınırın 10 kat üzerinde çıktı. Fiat ve Suzuki dizel motorlar sınırın 15 kat, Renault ve Nissan ise 14 kat üzerinde Nox emisyonuna sahip. Opel sınırı on kat aşarken, Hyundai sekiz kat, Mercedes-Benz ise altı kat fazla Nox emisyonu ile listenin altlarında yer aldılar.

 

Çalışmayı yürüten yetkililer Volkswagen’in bu araştırmadaki performansının dieselgate skandalından gereken dersi aldığını göstermeyebileceğini vurguluyorlar. Çalışmanın ardındaki “Transport and Environment” kurumunun temiz taşıtlar direktörü Greg Archer konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Bu sonuçlar Volkswagen Grubu’nun dersini aldığı anlamına gelmiyor. Grup Euro 6 otomobillerini piyasaya dieselgate skandalından sonra sürdü. Volkswagen Grubu’nun dieselgate motorları çoğunlukla EU5 neslindendi”.

 

Transport and Environment kurumu bugün Avrupa yollarında yaklaşık 29 milyon “kirli” dizel otomobilin dolaştığına dikkat çekiyor.

Son Güncelleme : 25 Eylül 2016

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo