Skoda Octavia 2017 Özellikleri ve Detayları

Ototeknikveri     28 Ekim 2016 12:35

Skoda en çok satan modeli Octavia’yı kapsamlı güncellemeden geçirdi. Skoda Octavia yıl sonundan itibaren yeniden tasarlanmış ön ve arka kısmı, modern sürüş yardımı, multimedya ve bağlanabilirlik sistemleri ve yeni donanımlarla piyasada olacak.

Skoda Octavia 2017 Özellikleri ve Detayları

Güncellenen Skoda Octavia sedan ve station formlarında sunulacak ve her zamanki gibi kategorisinde kendine özgü bir yer açacak. Skoda CEO’su Bernhard Maier güncellenen Octavia için “Skoda Octavia kompakt segmentinde her zaman kendine has bir yerde durdu. Markanın kalbi olarak Octavia Skoda’nın gelişimini şekillendirdi ve onu dünya çapında 100 piyasada faaliyet gösteren Uluslar arası bir marka haline getirdi. Yenilenen Skoda Octavia ile bu gelişimi daha da sürdürülebilir kılacağız” diye konuştu. Skoda Octavia Çek otomobil üreticisinin bugüne kadarki açık ara en çok satan modeli. Segmentin üst ucunda yer alan Octavia alan genişliği, fonksiyonellik, güvenlik, konfor, tasarım, teknoloji ve fiyat/performans oranı bakımından standartları yeniden belirliyor.

Skoda Octavia’nın piyasaya çıktığı 1996 yılından bu yana dünyanın her yanından beş milyon kişi Octavia ailesinden bir modeli tercih etti. Skoda Octavia’nın kapsamlı yenilemeden geçen versiyonu ile marka bu başarı hikayesini daha da güçlendirerek sürdürmeyi hedefliyor.

 

Yeni Skoda Octavia’nın çizgileri özellikle ön kısımda daha modern ve şık hale getirilmiş. Farlar kristal görünümleriyle etkileyici. Opsiyonel olarak farlar için full-LED teknolojisi de eklenebiliyor. Markanın logosu daha da öne çıkarılmış, otomobilin ön kısmı güçlü, daha geniş ve daha karakterli bir görünüm kazanmış.

Yenilenen Skoda Octavia’nın iç kabin genişliği sınıfının en iyilerinden. Hem sedan hem de station 1782 milimetre iç kabin genişliği ve arkada 73 milimetre bacak mesafesi ile geliyor. Bagaj kapasitesi ise sedan için 590, station için 610 litre. Arka koltuklar katlandığında kapasite sedanda 1580, station için 1740 litreye çıkıyor. Octavia Combi için opsiyonel elektrikli bagaj kapağı da sunuluyor.

 

Revizyonla birlikte Skoda Octavia’ya yeni multimedya sistemleri de eklendi. Bunlar Swing, Bolero ve navigasyon sistemleri Amundsen ile Columbus’tan oluşuyor. Columbus 9.2 inç kapasitif dokunmatik ekranla geliyor. Kablosuz erişim noktası ve LTE ultra hızlı internet bağlantısı için SIM Kart modülü de sunuluyor. Revize edilen Skoda Octavia aynı zamanda bağlanabilirlik için de modern çözümlr sunuyor. Skoda Connect Infotainment Online ve CareConnect olarak ikiye ayrılmış. CareConnect, G-TEC hariç tüm donanım seviyelerinde geliyor.

Yenilenen Skoda Octavia aynı zamanda üst sınıflara ait asistan sistemleri kendi sınıfına getiriyor. Octavia bir treyler çektiğinde, geri sürüşlerde treyler asistanı direksiyonu ele alıyor. Öngörülü yaya koruma sistemi ön kısım asistanını tamamlıyor. Ek olarak, park asistanı da optimize edilmiş. Arka radar sayesinde kör nokta tespiti ve arka trafik alarmı güvenli şerit değiştirmeyi garantiliyor ve park yerinden geri çıkarken de yardım sağlıyor. Arka kamera ise otomobilin yakın çevresini kabin içi monitörde gösteriyor.

 

Skoda’nın “basit ve akıllıca” özellikleri de yeni Skoda Octavia’da kapsamlı şekilde karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında birden fazla kullanıcıya kendi ayarlarını kaydetme imkanı veren kişiselleştirilebilir anahtar, ısıtmalı direksiyon, ön koltukların sırt kısımlarında katlanabilir tepsiler, bardak tutucular ve station versiyon için bagajda çıkartılabilir el feneri sayılabilir.

Yenilenen modelde beş TSI ve dört TDI motor güçlü performansla birlikte düşük yakıt tüketimi sunuyor. Motorların silindir hacimleri 1.0 ile 2.0 litre arasında değişiyor, güç çıkışları ise 63 kW (84 hp) ve 135 kW (184 hp) arasında. Neredeyse tüm motorlar revize edilmiş ve bunlarla birlikte manuel vitesin yanı sıra altı ya da yedi kademeli DSG vitesler sunuluyor. Skoda 1.8 litre ve 2.0 litre TDI için 4x4 sürüş sistemi sunuyor. Opsiyonel dinamik asi kontrolü (DCC) de yenilenen modelde öne çıkan özelliklerden. Bu sistemle birlikte Konfor, Normal ve Spor adları ile üç farklı sürüş modu geliyor. Hafif alaşım tekerlekler 16 – 18 inç arasında değişiyor ve pek çok farklı tasarımla geliyor.

 

Revize edilen Skoda Octavia sedan ve station versiyonları yıl sonundan itibaren piyasada olacak. Teslimatlar 2017’nin başında yapılacak.

Son Güncelleme : 28 Ekim 2016

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo