Yapay zeka ile otonom sürüş: Audi, elektronik sektöründeki en iyi firmalarla ortaklık kuruyor

Ototeknikveri     08 Ocak 2017 11:33

Elektronik sektörünün liderleri ile yakın işbirliği içine giren Audi, NVIDIA ve Mobileye ile birlikte yapay zeka ve otonom sürüş üzerine çalışıyor. Las Vegas'taki Tüketici Elektroniği Fuarı'nda Audi Q7 ile gerçekleştirilen demo sürüşlerinde, otomobillerde yapay zekanın öğrenme kabiliyeti sergileniyor.

Yapay zeka ile otonom sürüş: Audi, elektronik sektöründeki en iyi firmalarla ortaklık kuruyor

Yapay zeka (AI), otonom sürüş için önemli bir teknoloji, bu yüzden Audi ve elektronik endüstrisinin güçlü ortakları, makine öğrenimi alanında kuralları değiştirecek çalışmalar yürütüyorlar. Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES), Audi Q7 deep learning concept (derin öğrenme konsepti) ile b çalışmaların sonuçları sergileniyor. Bu konsept, NVIDIA ile işbirliği içinde geliştirildi. Audi, ziyaretçilere Q7 derin öğrenme konseptinin zekasını özel hazırlanmış değişken bir açık alanda sergiliyor. Araba kendisini 2 megapiksel çözünürlüklü ön kamera ile yönlendiriyor, kamera NVIDIA Drive PX 2 işlem ünitesi ile iletişim kuruyor, bu da direksiyonu yüksek hassasiyetle kontrol ediyor. Yüksek performanslı kontrolör, otonom sürüş uygulamaları için özel olarak tasarlanmış.

 

Yazılımın özünde Audi ve NVIDIA uzmanlarının otonom sürüş ve dinamik trafik kontrol sinyallerini tanıyabilmek üzere özel eğittiği derin yapay sinir ağları bulunuyor. Direksiyonda bir insan sürücüyle başlayan Audi Q7 derin öğrenme konsepti, gözlem ve ek eğitim kameraları yardımıyla rotaya ve çevresine aşinalık kazandı. Bu, sürücünün reaksiyonları ile kameralar tarafından tespit edilen olaylar arasında bir korelasyon oluşturdu. Dolayısıyla sonraki gösteri sürüşlerinde araç, geçici trafik sinyalleri gibi talimatları anlayabilir, onları hemen yorumlayabilir ve durumun gerektirdiği şekilde hareket edebilir hale geldi. İlgili bir sinyal göründüğünde, konsept otomobil sürüş stratejisini derhal değiştiriyor ve kısa rota veya uzun rotayı seçiyor. Sistemin tasarımı o kadar sağlam ki hava ve ışık koşullarının değişmesi gibi rahatsız edici değişkenlerle bile baş edebiliyor. Böylece doğrudan güneş ışığı veya sert suni ışık altında gündüz ve gece görevlerini yerine getirebiliyor.

 

Audi Q7 derin öğrenme konsepti için kullanılan öğrenme yöntemleri esasen "takviyeli öğrenme" yöntemlerine çok benziyor. Audi bu yöntemi tanıtmak için, Aralık ayında Barselona'da düzenlenen bir yapay zeka etkinliği olan Nöral Veri İşleme Sistemleri Konferansı ve Atölyesi'nde (NIPS) de yer aldı. Etkinlikte, insan beynine benzer sinir ağları da belirli bir uygulama için eğitildi. NIPS'deki 1: 8 ölçekli model araba, deneme yanılma yoluyla nasıl park edileceğini öğrendi. Eğitim çalışmaları sırasında Audi Q7 derin öğrenme konsepti ağı, alakalı bulduğu somut veriyi aldı, diğer bir deyişle sürücüden öğrendi.

 

Yapay zeka, otonom sürüş için oyunun kurallarını değiştirecek önemli bir teknoloji. Bunun farkında olan Audi elektronik endüstrisindeki liderlerle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Audi, ortaklarıyla birlikte makine öğrenimi için çeşitli yaklaşımları ve yöntemleri değerlendiriyor. Amaç, incelenen spesifik uygulama için her zaman en uygun yöntemi bulmak. Bilişim teknolojileri ve otomotiv endüstrilerinde şirketler tarafından yapılan işbirliğine dayalı çalışmalar, konseptler ve üretim araçlarında gelecekte uygulanmaları bakımından muazzam bir değere sahip.

 

Etkileyici sistem uzmanlığıyla NVIDIA dünya çapında yarı iletken endüstrisinin en büyük, en yetenekli oyuncusu olarak kabul ediliyor. Audi, 2005 yılından bu yana firma ile birlikte çalışıyor. Audi A4, daha 2007 yılında bir NVIDIA yonga kullanıyordu. Bunun iki yıl sonrasında NVIDIA teknolojisi, Audi A8'in görüntü birimlerinde yeni bir boyut kazanmasına olanak verdi. 2013 yılında piyasaya sürülen Modüler Bilgi-eğlence Platformu (MIB), NVIDIA'nın Tegra 2 işlemcisine yer verdi. Bunu MIB2, 2015 yılında Audi Q7'de bir NVIDIA T 30 işlemci ile takip etti.

 

Platformun bir sonraki versiyonu MIB2+ bu yıl yeni nesil Audi A8 ile çıkacak. En önemli unsuru ise Tegra K1 işlemcisi, bu işlemci yeni fonksiyonları mümkün kılıyor ve ikinci nesil Audi sanal kokpit de dahil olmak üzere birkaç yüksek çözünürlüklü ekranı desteklemek için gereken etkileyici bilgi işlem gücüne sahip. Araç ve çevrimiçi bilgiler birleşerek otomobili dış dünya ile her zamankinden daha bağlantılı hale getiriyor. MIB2 + ile birlikte, yeni Audi A8'de merkezi sürücü yardım denetleyicisi (zFAS) de çıkıyor. K1 işlemci de modelde yerini alıyor, gelecekte bunu NVIDIA'nın X1 işlemcisi takip edecek. Audi ve NVIDIA, yapay zeka uygulamaları için NVIDIA'nın geliştirme ortamı uzmanlığını araç otomasyonu alanındaki Audi'nin zengin deneyimiyle birleştirerek uzun süredir devam eden ortaklıklarını yoğunlaştırmayı planlıyor.

 

Audi’nin bir başka önemli ortağı Mobileye, görüntü işleme yongası da zFAS ile entegre. Yüksek teknolojiye sahip İsrail şirketi otomotiv uygulamaları için görüntü tanıma alanında dünya lideri. Mobileye, bir dizi Audi modelinde (Audi Q7, A4 / A5 serisi ve yeni Q5) kullanım için zaten kamera tedarik ediyor ve ürünün görüntü işleme yazılımı çok sayıda nesneyi tanıyor. Bunlara şerit işaretleri, araçlar, trafik işaretleri ve yayalar dahil. Nesneleri açıkça sınıflandırmak için gerekli özellikleri tanımlamak bugün hala manuel olarak yapılıyor.

 

Yeni Audi A8'de, Audi ve Mobileye ilk kez derin öğrenme yöntemleri kullanan görüntü tanıma ile bir sonraki geliştirme seviyesini gösteriyor. Bu, geliştirme aşamasında manuel eğitim yöntemlerine olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltıyor. Derin sinir ağları, nesneleri tanımlamak için hangi özelliklerin uygun ve alakalı olduğunu tespit ediyor, bunu yaparken sistemin kendi kendine öğrenebilir olmasını sağlıyor. Bu metodoloji ile otomobil boş sürüş alanlarını bile tanımlayabiliyor ki bu da güvenli otonom sürüş için önemli bir özellik. Trafik sıkışıklığı pilotu fonksiyonu, yeni A8'de ilk kez seri üretim modelinde sunulacak. Bu sürücünün zaman zaman otomobilin kontrolünü tamamen yapay zekaya bırakmasına imkan veren ilk seri üretim otomatik pilot sürüş fonksiyonu olacak. Bu, giderek daha fazla sürüş koşulunda otomasyon kullanımının artacağı önümüzdeki on yıla doğru atılan önemli bir adım.

Son Güncelleme : 09 Ocak 2017

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo