Yeni Mazda elektrikli otomobil 2019’da geliyor

Ototeknikveri     21 Mart 2017 01:51

Mazda elektrikli sürüş teknolojilerini dünya çapındaki otomobillerinde yaygınlaştırmaya hazırlanıyor. Bunun ilk örneği 2019’da çıkacak yepyeni ve özel bir elektrikli otomobil olacak.

Yeni Mazda elektrikli otomobil 2019’da geliyor

Yeni elektrikli model Mazda’nın yeni CX-5 ve RX Vision konsepti ile tanıttığı güncel tasarım dilini kullanacak. Cenevre Otomobil Fuarı’nda konuşan Mazda Avrupa Ar-Ge yöneticisi Matsuhiro Tanaka “Tam elektrikli bir otomobil değerlendirdiğimiz olasılıklardan birisi. Elektrikli otomobillerde küçük boyut en iyisi çünkü büyük otomobiller daha büyük pillerle fazla ağır olabiliyor, bu da Mazda için mantıklı değil” dedi. Tanaka yeni modelin ayrıntılarını vermedi ancak modelin Renault ZOE ile rekabet etmesi bekleniyor. Otomobilin platformu sorulduğunda Tanaka “Yeni bir tasarım kullanılacak. Mevcut serimizle aynı stratejiyi izlesek de bu kez teknoloji farklı. Örneğin daha hafif materyaller kullanacağız. Ağır piller kullanırsak genel ağırlığı düşürecek birşeyler yapmamız gerek. Bununla başa çıkmak için yeni bir materyal teknolojisi geliştireceğiz” diye yanıt verdi.

2021’den itibaren, Mazda elektrikli teknolojilere sahip modelleri arasına plug-in hibrit modeller de ekleyecek. Tanaka bu konuda “Hibrit bir konsept geliştiriyoruz. Japonya’da şu an Mazda 3 hibrit otomobilimiz var, dolayısıyla bu teknolojiye sahibiz” dedi.

 

Japonya’ya özel Mazda 3 hibrit Toyota’dan teknolojiler kullanıyor ancak markanın gelecekteki hibrit otomobilleri bu ortaklığın ürünü olarak gelecek. Mazda’nın döner (rotary) motorunun da sürüş mesafesini uzatan bir kapasite ile tekerlekleri sürmek yerine pili şarj etmek için enerji sağlamak amacıyla geri dönüşünü görebiliriz. Son gelen haberler firmanın ABD’de benzer bir teknolojinin patentini aldığı yönünde.

 

Elektrikli döner motorla ilgili soruya Tanaka “Böyle bir şey var ancak detay veremem. Döner motor ile hem yüksek performans hem de verimlilik mümkün. Standart devirlerde bu motor oldukça stabil ve sessiz çalışıyor, iyi bir potansiyeli olduğunu söyleyebilirim” şeklinde yanıt verdi.

Son Güncelleme : 21 Mart 2017

ÜYELERİMİZDEN YORUMLAR

default_user

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER HABERLER

Popüler Haberler

UZMANDAN CEVAPLAR

Logo
Şifremi Unuttum
Logo